Richterová (Piráti): Tisíce lidí se zdravotními problémy ztrácí důvěru ve fungování státu

02.11.2019 21:34

Komentář na facebookovém profilu k nedostatku posudkových lékařů

Richterová (Piráti): Tisíce lidí se zdravotními problémy ztrácí důvěru ve fungování státu
Foto: Česká pirátská strana
Popisek: Olga Richterová

Lidé nemohou čekat na odvolání proti lékařským posudkům měsíce či roky. Chybí noví posudkoví lékaři. Na pátečním Výboru pro sociální politiku zaznělo, že více než 4000 odvolání vůči prvotnímu lékařskému posudku je v dlouhodobém prodlení a Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV) neví, jak tyto žádosti vyřídit.

Těmto posudkům v prodlení se věnuje pouhých 26 lékařů, kterým stále přibývají i žádosti nové, a v průměru každý zvládá zpracovat 50 žádostí měsíčně. Problémem je zejména to, že již zhruba tři roky není platná akreditace nezbytná pro atestaci nových posudkových lékařů. Od roku 2016 se tak do systému nemohou zařadit noví lékaři.

Proto jsem prosadila usnesení, díky němuž musí MPSV sdělit termín, k němuž bude spuštěna nová akreditace. Stejně tak je v usnesení žádost o přesný objem práce, který realisticky mohou zvládat odborní asistenti lékařské posudkové služby. MPSV totiž tyto asistenty prezentuje jako hlavní řešení celého problému – není však jasné, zda lékařské nálezy odborných lékařů opravdu může vyhodnocovat nelékař.

Nejvíc mě mrzí, že ty tisíce lidí se zdravotními problémy, kteří čekají na výsledek svého odvolání měsíce a někdy i roky, ztrácí důvěru ve fungování našeho státu. Přitom ze strany ústředního ředitele České správy sociálního zabezpečení Františka Boháčka nepadla jasná odpověď ani na otázku zajišťování IT podpory pro agendu lékařských posudků. Naštěstí se i to podařilo prosadit do usnesení, na které MPSV musí zaslat písemnou odpověď. Doposud jsem totiž ani při písemných, ani při ústních interpelacích od paní ministryně Maláčové neobdržela jasné odpovědi na své dotazy, ale spíše vytáčky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richterová (Piráti): Je třeba jasně se vymezit proti zneužívání holocaustu

21:09 Richterová (Piráti): Je třeba jasně se vymezit proti zneužívání holocaustu

Komentář na facebookovém profilu k přirovnávání koronavirových opatření k holocaustu