Roithová (KDU-ČSL): Kanada víza pro ČR zrušit musela

16.11.2013 18:15

K dnešnímu oznámení zrušení vízové povinnosti pro české občany v Kanadě vedla velmi trnitá cesta a bez konstantního politického tlaku Evropského parlamentu bychom nemohli dnes oslavovat.

Roithová (KDU-ČSL): Kanada víza pro ČR zrušit musela
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zuzana Roithová

Podařilo se mi prosadit zavedení automatické vízové reciprocity do novely nařízení EU o vízové povinnosti se třetími zeměmi, o kterém shodou okolností hlasoval dnes výbor EP pro občanské svobody. S textem již souhlasila Rada EU a žádné námitky nepadly ani v Evropském parlamentu, který jej definitivně potvrdí na plenárním shromáždění v lednu. Pokud by Kanada nyní nezrušila vízovou povinnost pro ČR, čelila by zavedení víz pro všechny kanadské občany ze strany celé EU již během příštího roku. Tím jsme zatlačili Kanadu do rohu. Navíc podobné jednostranné kroky tak již nebudou v budoucnu možné vůči České republice ani jiným evropským zemím a tím skončí diskriminace evropských občanů ze strany i dalších třetích států.

Joseph Daul, předseda nejsilnějšího poslaneckého klubu Evropské lidové strany, již druhý den po vyhlášení vízové povinnosti v červenci 2009 vyjádřil solidaritu s Českou republikou. Následovala mravenčí práce přesvědčit i ostatní europoslance a vysvětlit jim souvislosti, že jednostranný krok Kanady poškozuje nejen Českou republiku, ale i celou EU. Mé tažení v Evropském parlamentu podpořil i Václav Havel. Písemné prohlášení v této naší věci podepsalo 374 poslanců. Mohu zmínit, že podobná prohlášení uspějí jen v 10% případů. Interpelovala jsem s kolegy Evropskou komisi a Radu EU, psala oficiální dopisy představitelům Kanady, včetně premiéra, získala podporu od předsedy Evropské rady van Rompuye. Mileně Vicenové, tehdejší české velvyslankyni při EU, patří velké uznání za mobilizaci zástupců členských zemí v Bruselu. Mohu říci, že díky naší iniciativě o našem problému věděli v Bruselu všichni. Kanada poté byla nucena přislíbit, že otázku zrušení víz začne řešit. A dnes tedy můžeme slavit zasloužené vítězství.

Naší strategií bylo donutit EU, aby přijala některá pro Kanadu nepříjemná opatření, jimiž bylo odložení ratifikace nejrůznějších vzájemných smluv. Oceňuji v tomto ohledu spolupráci s tehdejším místopředsedou zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem, který tuto strategii přijal za svou a čeští poslanci odložili ratifikaci dohody o letecké dopravě s Kanadou.

Podobné situace se v budoucnu už nikdy nebudou opakovat díky zmíněnému mechanismu automatického zavedení recipročního opatření vůči třetím zemím, které se mi podařilo prosadit ve výboru EP pro občanské svobody v novele týkající se nařízení o vízové povinnosti č. 539/2001. Toto bylo jedním z hlavních popudů Kanady na zrušení víz. Čtyřletá snaha o nápravu tak došla uplatnění.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kdu.cz

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kavij (KSČM): Česká republika směřuje do války

4:31 Kavij (KSČM): Česká republika směřuje do války

Česká republika směřuje do války. Žene jí tam svými projevy a svými činy prezident Petr Pavel, premi…