Rozvoral (SPD): Přímá demokracie a hledání příznivců k občanské iniciativě

13.04.2017 10:40 | Zprávy

Abychom řádně pochopili systém přímé demokracie, který již řadu let reprezentativně funguje ve Švýcarsku a na který jsou Švýcaři po právu hrdi, je potřeba se s ním postupně seznámit. Po návrhu občanské iniciativy následuje hledání příznivců.

Rozvoral (SPD): Přímá demokracie a hledání příznivců k občanské iniciativě
Foto: archiv
Popisek: Radek Rozvoral, SPD

Nyní je na řadě Federální rada, která musí reagovat ve lhůtě jednoho roku. Radní iniciativu konzultují se svými administrativními jednotkami a jednají o ní na zasedáních rady. Ve většině případů Federální rada považuje iniciativu za příliš radikální. Někdy však vláda podá méně radikální protinávrh k takové iniciativě. Pokud se tak stane, máte (jako iniciativní výbor) možnost svoji iniciativu stáhnout. Jakmile je iniciativa úspěšně předložená, celý proces je ve skutečnosti debatou s vládou.

Návrhy vlády a dvou komor parlamentu představují ve Švýcarsku pouhá doporučení. Konečné slovo ve vztahu k iniciativám a referendům má vždy nejvyšší orgán v zemi – celé voličstvo. Z toho důvodu je občanská iniciativa téměř vždy víceletý proces, který od iniciátorů vyžaduje velkou trpělivost, peníze a čas.

Vláda stanoví datum konečného veřejného hlasování o vaší iniciativě. Do té doby musíte vést usilovnou kampaň, aby vaše iniciativa měla naději na schválení. Čtyři týdny před hlasováním jsou všem švýcarským občanům zaslány na jejich adresu volební lístky – většina lidí je pak vyplněné zašle zpět poštou; někteří využívají nové možnosti hlasování on-line. Jen málo voličů zajde o víkendu, kdy se hlasování koná, do volební místnosti.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

demokracie , přímá demokracie , SPD , Rozvoral

autor: PV

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Nově navrhované masové sledování občanů EU

Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Opět problém s migrací z jihu. Řecko se musí bránit samo

6:09 Vích (SPD): Opět problém s migrací z jihu. Řecko se musí bránit samo

Nelegální migrace do EU opět sílí. A v Bruselu je pohoda, čeká se na účinnost Migračního paktu, kter…