SOCDEM: Konsolidační balíček tahá peníze z domácností, nabízíme jiné řešení

28.09.2023 10:21 | Tisková zpráva

Vládní konsolidační balíček tahá za kratší konec provazu. Místo toho, aby Ministerstvo financí přichystalo rozsáhlejší reformu, která by zmodernizovala daňový systém, sahá dílčími úpravami do rozpočtů rodin, samoživitelů, seniorů, pracujících a drobných živnostníků.

SOCDEM: Konsolidační balíček tahá peníze z domácností, nabízíme jiné řešení
Foto: SOCDEM
Popisek: SOCDEM - logo

„Bezradnost vlády dokazuje fakt, že sama reagovala na zpackaný konsolidační návrh vlastním komplexním pozměňovacím návrhem o 250 stranách. Ani tak nedokázala rozptýlit pochyby o svých krocích, spíše naopak,“ komentuje snažení vlády zlepšit státní rozpočet předseda Sociální demokracie Michal Šmarda. „Opět jsme svědky přestřelky mezi vládou a opozicí, která postrádá věcnou rovinu, a je rétorickou exhibicí několika málo poslanců,“ dodává.

Podle propočtů ekonomů vytáhne konsolidační balíček z rodinných rozpočtů 70 miliard korun. Asociace nájemního bydlení zase varuje, že průměrné nájemné u bytu o rozloze 60 metrů čtverečních se kvůli opatřením vlády zvýší o 2000 korun (vyšší DPH na služby a vyšší daň z nemovitostí). „V době, kdy vzhledem k nezvládnuté inflaci klesají reálné mzdy, je to další citelný zásah pro sociálně slabé skupiny domácností,“ konstatuje Michal Šmarda.

Připomíná také, že ODS spolu s ANO a SPD v roce 2020 připravily zrušením superhrubé mzdy a EET rozpočet každoročně o 130 miliard korun. „Nyní ministr financí Zbyněk Stanjura mluví o snížení deficitu v příštím roce o 97 miliard a v tom následujícím o 150 miliard Kč. S opatřeními, která navrhuje vláda, jde o velmi optimistické prognózy,“ dodává předseda SOCDEM.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hraba: Vstup do jiné země není nároková záležitost

13:09 Senátor Hraba: Vstup do jiné země není nároková záležitost

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na kritiku pravidel pro vstup na území USA