SZ: Česká demokracie potřebuje dospět. Bez většího zapojení občanů to nepůjde

17.11.2013 9:58

Ani čtvrtstoletí nestačilo, abychom naplnili ideály listopadu ’89.

SZ: Česká demokracie potřebuje dospět. Bez většího zapojení občanů to nepůjde
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Strany zelených Ondřej Liška

Zelení jsou přesvědčeni, že iniciátory potřebných společenských změn musí být na prvním místě politici, avšak bez silnějšího zapojení veřejnosti k zásadní změně nedojde. Mnohé nasvědčuje tomu, že politici zvoleni v posledních volbách na takový úkol stále nejsou připraveni. Významného výročí se navíc opět snaží zneužít neonacisté.

„Stejně jako se občané i mimo volby mají aktivně podílet na české politice, stejně tak mají politici ukazovat společnosti, kudy se ubírat. Odkaz, který s sebou nese 17. listopad je důležitý právě v tom, že ukazuje, že bez zapojení občanů k žádoucím změnám nedojde. V kontrastu s událostmi před 24 lety ještě více vynikne liknavost, s níž političtí představitelé přistupují k fungování státu a momentálně i k sestavování vlády,”  uvádí Pavla Brady, 1. místopředsedkyně Strany zelených (SZ).

Zelení si 17. listopad připomínají zapojením do různých akcí po celé ČR. Jednoznačně se vymezili vůči neonacistům a postavili se za akci Společně proti fašismu!. Ta stejně jako před dvěma lety reaguje na neonacisty, kteří se snaží zneužít k propagaci své ideologie tento významný den. “Vyzýváme všechny občany i politiky, aby se postavili neonacismu a pravicovým radikálům hlásajícím nenávist nejen dnes, ale při každé příležitosti,” uvádí Ondřej Liška, předseda zelených.

„Čtyřiadvacet let od Sametové revoluce se České republice nedostává zcela zásadních zákonů, které by politiku zprůhledňovaly a zároveň přibližovaly občanům. Je zřejmé, že demokracie v naší zemi stále není dospělá. Nezbývá, než doufat, že nově zvolení poslanci a poslankyně dostojí svým závazkům a tento stav změní,” dodal Liška. Narážel tak například na iniciativu Rekonstrukce státu, prosazující přijetí devíti klíčových protikorupčních zákonů, k jejichž schválení se před volbami zavázalo více než 140 poslanců nové Sněmovny.

Sedmnáctý listopad není jen výročím Sametové revoluce, v první řadě je Mezinárodním dnem studentstva, jehož kořeny sahají až k zavření českých vysokých škol nacisty v roce 1939. „Pokud chceme být na špici v oblasti vzdělávání v době, kdy je ČR ve výdajích na vzdělání čtvrtá od konce v celé EU a máme dokonce druhé nejhůře placené učitele z celé Evropy, je naprosto jednoznačně třeba začít tyto věci měnit,” uvedl Ondřej Liška.

Zelení se účastní i dalších akcí v ČR: Pavla Brady se zúčastní připomínky boje proti nacistické okupaci v roce 1939 i proti komunistickému režimu v roce 1989 a večer zahájí v Opavě již tradiční Lampionový průvod, Ondřej Liška se zúčastní diskuze s mladými lidmi v Národním parlamentu dětí a mládeže Česko po volbách a mladí lidé, další zelení se účastní Sametového posvícení, Budování demokracie v Česku nebo oslaví tento den soukromě, zapálením svíčky například na Národní třídě v Praze.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zeleni.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Brázdil (ANO): Nechci, aby se vůbec v naší republice něco takového se prodávalo

18:09 Brázdil (ANO): Nechci, aby se vůbec v naší republice něco takového se prodávalo

Projev na 101. schůzi Poslanecké sněmovny k návrhu poslanců Zdenky Němečkové Crkvenjaš, Toma Philipp…