Šafránková (SPD): Vládní habaďůra. Koza zůstala celá. Daň z nabytí nemovitosti se neruší

29. 5. 2020 14:20

Jednorázová platba se pouze mění na jakýsi daňový splátkový kalendář. Návrh na opravdové zrušení této daně, který je jedním z hlavních pilířů programového projektu SPD Rodina na 1. místě, je jiná káva.

Šafránková (SPD): Vládní habaďůra. Koza zůstala celá. Daň z nabytí nemovitosti se neruší
Foto: archiv LŠ
Popisek: Lucie Šafránková, poslankyně Parlamentu ČR za hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Místopředsedkyně sněmovního Výboru pro sociální politiku. Členka Zastupitelstva města Brna.
reklama

Ve středu 27. 5. propustila Poslanecká sněmovna do druhého čtení vládní návrh zákona, který by rušil tzv. daň z nabytí nemovitých věcí. Celá záležitost má mnohé zajímavé peripetie a politické konotace.

Jak říkal legendární trenér Tomáš Pospíchal…

Jde zejména o to, že již v listopadu minulého roku jsem za poslanecký klub SPD podala Návrh na vydání zákona, kterým se zrušuje zákonné opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí, ve znění pozdějších předpisů, což nebylo nic jiného, než tzv. derogační novela. Jinými slovy, přeloženo do srozumitelné češtiny, šlo právě o návrh na zrušení tzv. daně z nabytí nemovitosti. Bez náhrady, bez kličkování, bez viditelných či skrytých podmínek. Mimochodem, tento návrh je jedním z hlavních pilířů našeho pilotního programového projektu Rodina na 1. místě. Vláda tehdy k tomuto návrhu vydala negativní stanovisko. Stejně tak učinilo ministerstvo financí vedené Alenou Schillerovou. Před několika týdny ovšem táž ministryně financí Alena Schillerová najednou slíbila, že tuto daň hodlá zrušit. S odůvodněním, že jde o daň, která jí nikdy nedávala smysl. Proto asi byla ještě koncem loňského roku proti jejímu zrušení. Nejen fotbal nemá logiku, jak říkal legendární trenér Tomáš Pospíchal…

Ministryně, nebo horákyně?

Od té doby ovšem paní ministryně – i další členové vlády, zejména z ČSSD – tento svůj návrh opět různě relativizovala a dodatečně podmiňovala zrušením možnosti daňového odečtu části zaplacených úroků z hypoték. To je i součástí vládního návrhu, na který se docela přesně hodí dobře známé úsloví o sytém vlkovi a naprosto neporušené podstatě kozy. Zmíněné vládní lavírování a kličkování – a výsledný návrh – tak jen dále blokuje již tak deformovaný trh s nemovitostmi (i s nájemním bydlením) a znejišťuje všechny jeho účastníky, tj. prodávající, kupující, fyzické i právnické osoby všech příjmových kategorií. Je třeba nazývat věci pravými jmény. Předkládaný vládní návrh není zrušením daně z nabytí nemovitosti. Je jen změnou její formy – z jednorázové platby – na jakýsi daňový splátkový kalendář. Jde o manipulativní chování vůči občanům. Naše hnutí SPD má v tomto ohledu od počátku prokazatelně jasno: daň z nabytí nemovitých věcí je třeba zrušit bez náhrady a bez jakéhokoli dalšího jiného – viditelného či skrytého – zdaňování nemovitostí a bydlení.

Lucie Šafránková, poslankyně Parlamentu ČR za hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)

Bc. Lucie Šafránková

  • SPD
  • poslankyně, místopředsedkyně Výboru pro sociální politiku
  • poslankyně

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jarošová (SPD): Na gynekology se kouká jako na kriminální živly

12:18 Jarošová (SPD): Na gynekology se kouká jako na kriminální živly

Projev na 98. schůzi Poslanecké sněmovny 6. května k návrhu na vydání zákona o poskytnutí jednorázov…