Šarapatka: Emoce ovládly českou politiku aneb mnoho povyku pro nic

20.10.2016 19:45 | Zprávy

Návštěva Dalajlámy rozdělila vládní koalici a protestujeme proti rezoluci UNESCO, kterou jsme nikdo nečetli.

Šarapatka: Emoce ovládly českou politiku aneb mnoho povyku pro nic
Foto: Úsvit přímé demokracie
Popisek: Ing. Mgr. Milan Šarapatka PhD.

Včerejší den ovládly na naší politické scéně dvě zdánlivě pozoruhodné události. První byla návštěva Jeho Jasnosti Dalajlámy v Praze a jeho přijetí ministrem Hermanem. A tou druhou pak parlamentní usnesení poslankyně ODS Černochové proti protiizraelské rezoluci UNESCO, která odepřela náboženský vztah Židů (ale i křesťanů) k historickým památkám Jeruzaléma. Místo aby je spravedlivě propojila se všemi třemi monoteistickými náboženstvími, přisoudila je pouze Islámu.

Dalajláma je nepochybně, i pro mne, velkou náboženskou a morální autoritou. Jezdí do České republiky již pravidelně a za života prezidenta Václava Havla jím byl okázale přijímán. Letos jej pro změnu přijal s pompou slovenský prezident Kiska.  A to bylo asi ministrovi Hermanovi líto natolik, že uspořádal setkání s  dalajlámou přímo na ministerstvu kultury. Pan Herman má nepochybně právo se, jako svobodný občan naší demokratické země, potkat s kýmkoli. Na druhé straně, jako ministr naší vlády, měl, podle mého, respektovat většinový názor tohoto kolektivního orgánu, potažmo svého nadřízeného, premiéra Sobotky. Což nejspíš podle premiérovy vyhrocené reakce nerespektoval. A co se týká otevřeného dopisu čtyř nejvyšších představitelů naší země k návštěvě dalajlámy, použiji včerejší slova ministra zahraničí Zaorálka, i když použitá v jiné souvislosti: „Někdy je důležité mlčet“.

Dolní sněmovna parlamentu se včera také díky horečné  iniciativě poslankyně ODS Černochové zabývala mimořádným bodem, rezolucí organizace UNESCO. Navrhly ji muslimské státy s cílem podpory Palestinců a byla přijata za absence většiny evropských zemí. Přisuzuje totiž historické památky v Jeruzalémě, jako jsou například Zeď nářků nebo Chrámová hora, výhradně muslimům, místo toho aby, jak je po staletí pravidlem, náležely všem třem skupinám věřících, tedy křesťanům, židům i muslimům. Izrael jsem měl možnost navštívit. Obdivuji tuto zemi, přes všechny její problémy, zejména pro schopnost jejich obyvatel vybudovat v nehostinné polopoušti Středního východu „kvetoucí zahradu“. A jsem přesvědčen, že Jeruzalém, Betlém a další biblická místa mají patřit, tak jako tomu bylo vždy, skutečně všem. S rezolucí UNESCO se proto také nemohu ztotožnit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

důchody

Tvrdíte, že to, že nebude za 20 let na důchody je jen strašení. Ale je tomu opravdu tak? Jednak bych čekala, že jako politici budete předkládat právě i vize, co bude do budoucna. A ohledně důchodů, kdo na ně bude vydělávat, když porodnost klesá? A i když možná na důchody bude, hlavní otázka je, zda ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Růžička: Necháváme naše talenty mizet do zahraničí

22:33 Senátor Růžička: Necháváme naše talenty mizet do zahraničí

Projev na 13. schůzi Senátu ČR 23. července 2025 k návrhu zákona o výzkumu, vývoji, inovacích a tran…