Scheinherr (Praha sobě): Zastupitelstvo se postavilo za rekonstrukci železničního mostu

28.03.2023 10:57 | Ze sítí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k budoucnosti nejvýznamnější pražské technické památky

Scheinherr (Praha sobě): Zastupitelstvo se postavilo za rekonstrukci železničního mostu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Náměstek primátora Adam Scheinherr

Napříč všemi politickými kluby bylo přijato usnesení: Zastupitelstvo hl. m. Prahy podporuje rekonstrukci Výtoňského mostu za využití moderních technologií při zachování co nejvíce z charakteru, hmoty a ducha této stavby, která je reprezentována zejména obloukovou nýtovanou konstrukcí přes Vltavu.

Vedení města se za opozici i koalici shodlo na dalším osudu mostu a jako vlastník jeho části, nedávno důkladně opravených lávek, jasně vyjádřilo své stanovisko.

Anketa

Má Marian Jurečka vaši důvěru?

1%
97%
hlasovalo: 31380 lidí

Most je ikonickou stavbou, neodmyslitelně propsanou do pražského pamoramatu, navíc je součástí ochrany UNESCO a plní nepostradatelnou dopravní funkci. Zastupitelé navíc podpořili jeho rozšíření o třetí kolej a vznik nové zastávky na Výtoni, která zaručí lepší obslužnost Albertova a přestup na nábřežní tramvajové linky.

Pokud tedy Správa železnic a pan ministr dopravy Martin Kupka chtějí naleznout nejrychlejší cestu k řešení aktuálního špatného a zanedbaného stavu mostu, je nutné jít cestou rekonstrukce. Tato varianta je nejrychleji připravitelnou, a hlavně povolitelnou. Nejde totiž proti Prze, UNESCO, Ministerstvu kultury a Národnímu památkovému ústavu.

Hlavní město již v minulosti nechalo zpracovat dvě studie proveditelnosti, ty prokázaly:

  1. Realizovatelnost rekonstrukce mostu za využití moderních technologií. V principu se během rekonstrukce kompletně vymění mostovka - část mostu schovaná pod kolejemi za úplně novou při využití současných technologií a materiálů, která bude mít životnost stejnou jako nový most. Naopak ikonická oblouková část bude rekonstruována, některé prvky vyměněny a hlavně od roku 1957 poprvé opět natřena protikorozní ochranou.
  2. Možnost doplnění třetí koleje na novou konstrukci, dostatečně subtilní a respektující původní památkově chráněný most a vznik nové zastávky na Výtoni.

Na závěr si vypůjčím citát Jana Wericha: "Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod."

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

spalovací motory

Kéž by se vám podařilo zrušit zákaz spalovacích motorů, ale upřímně, věříte tomu, že se vám to podaří? Jak toho chcete docílit? Zatím to nevypadá, že by EU chtěla zákaz zrušit. Nejsou to z vaší strany jen plané sliby před volbami?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šlachta (Přísaha): Fakt nechápu, co tam ještě ten Válek dělá

13:09 Šlachta (Přísaha): Fakt nechápu, co tam ještě ten Válek dělá

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k aktuálním problémům zdravotnictví