Šebestíková (TOP 09): Podporou kulturním institucím kultivujeme naši vlastní kulturnost

19.03.2014 7:38

Dnešní doba kulturním institucím příliš nepřeje a dost možná, že k nim úplně štědrá vlastně nikdy nebyla žádná doba. I když jedno moudré arabské přísloví říká, že kultura člověka je lepší než jeho zlato.

Šebestíková (TOP 09): Podporou kulturním institucím kultivujeme naši vlastní kulturnost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Logo TOP 09
reklama

S prosbou o pomoc se na vedení města obrátil provozovatel kina Kotva Jan Turinský. Nárůst DPH, cen energií, nejistá ekonomická situace domácností, distributoři preferující multiplexy před jednosálovými kiny, ale i proměna hodnot a potřeb dnešního člověka. To vše stojí za ekonomickými problémy Kotvy, ale s velmi podobnými obtížemi se potýkají vlastně všechny kulturní instituce.

A možná právě proto bychom si měli uvědomit, že tyto kulturní stánky mohou být pevným základem. Napovídají třeba dětem, jak vnímat tento uspěchaný svět, ukazují na důležitost zásad kulturního i mravního chování. Jenomže, jak často děti ze školek i škol zamíří se svými kantory za kulturou? Pramálo. Přitom na nedostatečnou či neodpovídající nabídku by se vymlouvat nikdo neměl. Už i proto, že kulturní instituce jsou ve většině městskými příspěvkovými organizacemi a je i na školách, aby svým aktivním a invenčním přístupem nějak ovlivňovaly programovou skladbu.

Osobně mám radost, že jednosálové bio Kotva stále promítá a jeho role je v konkurenci s „popkornovými“ multiplexy nezastupitelná. Zajišťuje přímé přenosy významných kulturních událostí, jako je například Metropolitní opera v New Yorku, nechává nás netradičními prohlídkami nahlédnout do světových galerií, nabízí artové projekce či filmové festivaly a besedy…chtělo by se říci, šlechta mezi kiny.

Radní pro kino odhlasovali neinvestiční dotaci ve výši 1,2 miliónu korun. Pokud ji schválí i zastupitelstvo, bude současný provozovatel promítat. Dotace je určena výhradně na úhradu nákladů za půjčovné filmů, přímé přenosy programů či na výrobu a tisk propagačních materiálů a vstupenek. Dobrou zprávou je i zachování provozu letního kina Háječek za obdobných podmínek jako loni. Město přijde letní program na asi 250 tisíc korun. Jak se ale ukázalo, lidé na své letní kino nezapomněli a opět přišli. I přesto, že kvůli chybějící digitalizaci byly k vidění pouze starší filmy.

……a proto jistě není od věci připomenout si tento moudrý citát moudrého umělce.

Já myslím, že civilizace není dobrá, když je bez kultury. Člověk potřebuje ke štěstí a spokojenosti nejenom pohodlí tělesné, ale i duševní. Kultura a civilizace musí jít ruku v ruce. Jan Werich

Petra Šebestíková (TOP 09)
předsedkyně finančního výboru zastupitelstva města Č. Budějovice

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: c-budejovice.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér Babiš: Návrh Pirátů, který prohlubuje deficit rozpočtu o 35 miliard, je zbytečný

8:56 Premiér Babiš: Návrh Pirátů, který prohlubuje deficit rozpočtu o 35 miliard, je zbytečný

Přepis nedělního pořadu „Čau lidi“, 22. listopadu 2020