„Otevírání této diskuse by už samo o sobě Česko jenom poškodilo,“ řekl v televizi premiér Bohuslav Sobotka, když se ho ptali na referendum o členství v EU. Od dob tatíčka Masaryka, který tvrdil, že demokracie je diskuse, jsme zjevně ušli pořádný kus cesty.
Pro dnešní systém, který si stále ještě demokracie říká, už diskuse důležitá není. Naopak, diskuse je škodlivá, rozhodovat mají patřičně vyškolené elity a lid obecný nemá do vládnutí co kecat. Plebs může být rád, že smí čas od času dojít k volbám, své vůdčí elity si zvolit a pak číst v novinách jejich povzdechy, jak vládnou národu plnému nevzdělaných tupců, které je potřeba vést tím správným směrem i proti jejich vůli.
Souhlasím, že referendum není všelék, a že vláda, která by se svých občanů ptala na každé druhé rozhodnutí, by byla špatná vláda, protože zvolený politik má mít vizi o vedení země, kterou po zisku mandátu ve volbách prosazuje. Lepší varianta je tzv. „lidové veto“ – když se politici příliš odchýlí od toho, co slibovali ve volbách a příliš mnoho lidí bude s jejich novým zákonem nespokojeno, má být možné vyvolat hlasování, zda má zákon vstoupit v platnost či nikoliv. V případě EU a intenzivním transponování neustále nově vznikající legislativy, bychom zřejmě taková lidová veta mohli držet týden co týden.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV