Úvaha bývalého kolegy Bohuslava Chalupy na téma investic do obrany, o vztazích v NATO, o domácím obranném průmyslu či o evropské bezpečnosti, zřejmě neměla za cíl rozpoutat diskusi, nicméně já si přesto dovolím stručný komentář a několik poznámek.
Předně je třeba zdůraznit, že Severoatlantická aliance není pouze vojenskou, ale je především politickou organizací. Vždyť článek 1 Washingtonské smlouvy se zřetelně odvolává na Chartu OSN a snahu o řešení sporů mírovými prostředky. A vrcholným politickým orgánem NATO je Severoatlantická rada (NAC) a Vojenský výbor (MC), jako nejvyšší vojenský orgán, poskytuje NAC vojenské poradenství a doporučení. Tím je MC podřízeno NAC.
Proto nelze souhlasit s tezí, že je obcházena demokratická kontrola armády či že by NATO mělo řešit pouze bezpečnostní otázky. To, že se poukazuje na prosazování ekonomických a obchodních zájmů ukazuje na plnění si článku 2 Washingtonské smlouvy o podpoře vzájemné hospodářské spolupráce a na článek 3 k rozvíjení individuálních a kolektivních schopností členských zemí NATO. Prostě Washingtonská smlouva je z tohoto pohledu komplexní.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV