Seďa (ČSSD): Svoboda slova dvacet pět let po sametové revoluci

02.09.2015 11:21 | Zprávy

Rozumím tomu, že v současné době přebíjí mediální témata uprchlická krize, představující dokonce větší nebezpečí než bojůvky ISIS či bezpečnostní krize na východní Ukrajině.

Seďa (ČSSD): Svoboda slova dvacet pět let po sametové revoluci
Foto: Daniela Černá
Popisek: Antonín Seďa, poslanec ČSSD

Pokud člověk analyzuje současný stav na mediálním trhu, který stále výrazněji ovlivňují elektronická média, pak zjistí dva trendy, které se dnes dostávají do popředí. Tím prvním je výrazné ovlivňování široké veřejnosti privátními médii, kde se o nějaké vyváženosti nedá ani hovořit. Je to způsobeno zejména vlastnickou strukturou, propojeností podnikání s politikou a sázka na takzvanou PR politiku, ve které již nejde o prosazování politického programu, jako o veřejnou známost. Nehledě na obrovský vliv různých průzkumů veřejného mínění, povětšinou zadaných za konkrétním cílem , zejména z důvodu ovlivnění názoru či zájmu občanů.

Tím druhým trendem je mělké předkládání informací, které se zaměřují na cílovou skupinu s cílem předkládat názory pouze jedné ze stran sporu. Namísto obsáhlé a věcné diskuse média přistupují k propagandisticky pojatým zprávám či k preferování těch správných názorů. A tady není velký rozdíl mezi privátními médii, plnícími zadání majitele a mezi veřejnoprávními médii, které by měly plnit veřejnou službu občanům. To, že v řadě případů oba trendy splývají či se vzájemně doplňují je také jasné a dokonce pro potřeby PR politiky účelné. Přesto či právě proto je nutno se zamyslet, zda současný mediální trh odpovídá dalšímu rozvoji demokratické společnosti a zda spíše nevytváří dojem demokracie.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

ČSSD , Seďa , Ukrajina , uprchlíci , Islámský stát , ISIS

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kavij (KSČM): Ministerstvo obrany má díky zbrojařskému lobbingu NATO žně

6:16 Kavij (KSČM): Ministerstvo obrany má díky zbrojařskému lobbingu NATO žně

Nepomohla ani osmimiliardová záloha, dodávka letounu C-390 se zpozdí.