Senát i přes snahu KDU-ČSL neschválil navýšení daňových příjmů obcí

12.12.2015 18:01

Senát se ve středu 2. prosince zabýval novelou zákona o rozpočtovém určení daní. Senátoři klubu KDU-ČSL a nezávislí prosazovali navýšení příjmů obcí, které jim plynou z výběru DPH, až o 9 miliard Kč ročně.

Senát i přes snahu KDU-ČSL neschválil navýšení daňových příjmů obcí
Foto: Senat.cz
Popisek: Senátor Petr Šilar (KDU-ČSL)

Pro přijetí tohoto návrhu chyběl jeden hlas. Schválen byl návrh senátora Martínka, který obcím příjmy nezvýší a velká města pravděpodobně poškodí.

„Ve znění novely, kterou schválila Poslanecká sněmovna, bylo pouze navrženo zvýšit příjmy krajů z výběru DPH. Takový návrh jsme nepovažovali za férový vůči obcím, na něž je přenášeno čím dál více povinností a odpovědnosti,“ uvedl Petr Šilar, předseda senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí. Senátoři obdrželi řadu podnětů od starostů obcí ve svých senátních regionech s prosbou o podporu pozměňovacího návrhu, který by přidělil vyšší podíl z výnosu daně z přidané hodnoty také obcím.

Senátoři KDU-ČSL spolu se senátory klubu Starostové a nezávislí proto navrhli zvýšit podíl daňových příjmů, které plynou obcím z výběru DPH, o přibližně 2 miliardy korun od roku  2017 a o dalších 7 miliard od roku 2018. Tento návrh byl schválen v senátních výborech.

K přijetí návrhu senátorů KDU-ČSL a starostů však chyběl jeden hlas. Senát nakonec schválil návrh senátora Radko Martínka z ČSSD, který obcím přidává výrazně méně, než jak navrhovali senátoři KDU-ČSL a starostů. Schválený návrh navíc odnímá obcím příjem z daně z příjmů podnikajících fyzických osob.

„Po konzultacích se zástupci obcí odhadujeme, že schválený návrh senátora Martínka nejen, že nepovede ke zvýšení obecních příjmů, ale u velkých měst bude dokonce znamenat propad daňových příjmů. Například u města Brna odhadujeme snížení daňových příjmů v příštím roce až o 50 milionů korun,“ zhodnotil dopad schváleného návrhu Petr Šilar.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministryně Langšádlová: Rada vlády vybrala laureáty Ceny vlády nadanému studentovi

22:01 Ministryně Langšádlová: Rada vlády vybrala laureáty Ceny vlády nadanému studentovi

Ve Strakově akademii se konalo v pořadí již 400. zasedání Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI, Ra…