Senátor Chlupáč: Zamezit nesmyslným zákazům ve výstavbě i hrozícímu znehodnocování území

30.05.2024 9:02 | Tisková zpráva

Senátorky a senátoři se během 24. schůze Senátu zabývají trestním zákoníkem a s tím související redefinicí znásilnění, ale i návrhem zákona o hromadném občanském soudním řízení nebo návrhem zákona o sociálních službách.

Senátor Chlupáč: Zamezit nesmyslným zákazům ve výstavbě i hrozícímu znehodnocování území
Foto: ODS
Popisek: Ladislav Chlupáč (ODS)

Na programu je i důležitý návrh usnesení Senátu k aktivním záplavovým zónám z pera senátora Ladislava Chlupáče (ODS), jenž se touto problematikou zabývá dlouhodobě.

„Vyhláška by bez naší novelizace přinesla například nesmyslný zákaz rozšiřování jakýchkoli staveb, přístaveb rodinných domů, ale paradoxně i výstavbu domů výše do patra. Předkládané usnesení navrhuje doporučení ministerstvu, aby zohlednilo každé specifické území individuálně – kudy řeka přímo proudí, tam aby se nestavělo. Tam, kde lidé po staletí prožívají povodně, přesně vědí, kde se tato území nacházejí,“ přiblížil předkladatel usnesení Ladislav Chlupáč, senátor a člen Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova.

Právě senátor Chlupáč má i osobní zkušenost: „Agendu řeším i díky zkušenostem, kdy jsem jako starosta řešil následky povodní v roce 2002 a v dalších letech vedl povodňové štáby. Konkrétně můj obvod se nachází v Polabské nížině, kde je rovina a tím zákonitě i větší rozliv. Území by bez novely bylo naprosto paralyzováno. Pozemky zakoupené za účelem výstavby by byly znehodnoceny, stejně tak různé podnikatelské záměry a obcím dokonce i územní plány. To nelze připustit.“

Senátor během přípravy usnesení vycházel rovněž ze čtyř stovek připomínek, které k vyhlášce přišly od zástupců veřejnosti, úřadů i dalších institucí, ale i jednání s premiérem a ministry. „Opakovaně jsme v senátní Komisi pro rozvoj venkova upozorňovali na mnoho věcí, které se této vyhlášky bezprostředně týkají. Upozorňovali jsme na rozdílnost řek a toků, i na rozdíly v jejich rozlivu. Snažili jsme se navrhnout rozumné řešení, které se týká právě novelizace této vyhlášky. A našli jsme naprostou shodu napříč dotčenými subjekty,“ dodal Ladislav Chlupáč.

Součástí usnesení je i doporučení k vydání pokynu Ministerstva životního prostředí, aby do doby, než dojde k platnosti nové vyhlášky, zastavilo vydávání dalších opatření obecné povahy. „Úředníci si dobře uvědomují, že se jedná o špatnou vyhlášku. Nemohou v řízeních jednat v rozporu svého přesvědčení,“ dodal senátor Chlupáč.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

volby

Dobrý den, zajímalo by mě, zda si jako většina politiků koalice SPOLU myslíte, že kdo vás nevolil, není demokrat a je buď proruský, nácek apod.? Nemyslíte, že je na čase skončit s těmito věčnými nálepkami a urážkami nebo naštvete ještě víc lidí a další volby prohrajete ještě víc? Ptám se vás, protož...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Balaštíková (ANO): Jak já přijdu k tomu, že o mé zemi rozhoduje někdo, kdo tu x let nežije

21:03 Balaštíková (ANO): Jak já přijdu k tomu, že o mé zemi rozhoduje někdo, kdo tu x let nežije

Projev na 107. schůzi Poslanecké sněmovny 21. června 2024 ke korespondenční volbě