Senátor Koštial: Nebraňme lidem, aby dělali dohody

27.07.2023 21:20 | Komentář
autor: PV

Projev na 14. schůzi Senátu České republiky 27. července k návrhu zákona, kterým se mění zákoník práce.

Senátor Koštial: Nebraňme lidem, aby dělali dohody
Foto: archiv RK
Popisek: Starosta Mikulova Rostislav Koštial (ODS)

Paní předsedající, pane předsedající, pane ministře, dámy a pánové, hezké odpoledne. Celou dobu přemýšlím, jestli vystoupit a kde začít. Protože prakticky všechno pro i proti už tady dnes zaznělo, dovolím si jenom takové kusé postřehy, nebude to tak sofistikovaný projev, jako měl pan kolega Jarda Chalupský, se kterým se ztotožňuji, svůj názor dám najevo i potom následným hlasováním.

Nicméně ten začátek, kde začít, teď jsme tady měli zase lékaře, tak já se vrátím k jinému začátku, než jsem měl připravené. Začnu ze soudku zemědělství a vinohradnictví. My jsme o tomto víkendu prošli, jižní Morava prošla bouřkovým obdobím, kde spadlo poměrně hodně krup, byly pomlácené vinohrady. V ten okamžik vinaři, musím říct, že i manažeři velkých podniků, manažeři velkých vinařských podniků, skočili do aut, začali objíždět potenciální zaměstnance, kdo má ruce, nohy, aby protrhali poškozené střapce, aby zasáhli v té vinici. Nemají s nimi žádnou dohodu o provedení práce, vůbec neměli čas přemýšlet nad nějakou byrokracií. Taky tady zaznělo o tom, že to mohou řešit SMS, emaily. Nad tím se musím pousmát, protože mnoho těch pracovníků telefony moc nepoužívá, o emailech ani nemluvě. Člověk je rád, že je vytáhne někde z hospody a přesvědčí je, aby šli na tu tzv. dohodu. Takto to prostě funguje v praxi. Myslím si, že tady vnášíme novou byrokracii do systému, který fungoval.

Další věc, kterou jsem si takto napsal, tím jsem to chtěl uvést, nicméně po lékaři jsem považoval za dobré odskočit od tohoto lékařského problému, kterému vůbec nerozumím. Samozřejmě jsem ochoten se o tom různě bavit. Nicméně v celé té materii prolíná to, že byrokracii teď nahrazujeme ještě větší byrokracií. Prostě tak to je, můžeme to nazývat, jakým chceme názvem. Velká byrokracie se nahrazuje větší byrokracií.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Mobily ve školách

Jste proti plošnému zákazu mobilů ve školách – prý to podle vás nevede k lepším studijním výsledkům. Ale to přeci nikdo snad ani netvrdí. Jde o socializaci, kdy si dnes děti spolu pak nehrají, nebaví se, protože mají mobil. Nemyslíte, že socializace je také dost důležitá? K čemu děti podle vás mobil...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pláteník (KDU-ČSL): Kvalitní státní správu nemůžeme dělat bez lidí

17:03 Pláteník (KDU-ČSL): Kvalitní státní správu nemůžeme dělat bez lidí

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 24. června 2026 k návrh poslanců vládní koalice na vydání z…