Senátor Valenta: Daň za roboty? A co příště?

18.11.2018 8:39

Komentář na facebookovém profilu k úvahám o zavádění nových daní

Senátor Valenta: Daň za roboty? A co příště?
Foto: JK
Popisek: Senátor Ivo Valenta

Ano, všichni to dobře víme. Přichází éra robotů. Ti v mnoha průmyslových sférách převezmou velkou část práce, pro kterou dnes firmy jen s velkými obtížemi hledají dostatečně kvalitní a dlouhodobě loajální zaměstnance. Odhady, které mluví o tom, že až 45 procent každodenní pracovní činnosti bude již v brzké době automatizováno, mi sice připadají až příliš přehnané, ale je zřejmé, že tento trend bude nevyhnutelný a přinese do našich životů i fungování ekonomiky spoustu nových souvislostí.

Za šílenost však považuji, že se v této souvislosti začíná uvažovat o zavedení nových daní, které by měly vyrovnat výpadky v příjmech veřejných rozpočtů. Opravdu jsem sám, který považuje tento styl uvažování za zvrácený? Neměli bychom spíš uvažovat o tom, jak díky automatizaci a digitalizaci zefektivnit také výkon státní správy, než abychom přemýšleli, kde vzít do veřejných rozpočtů stále nové a nové peníze?

Vždyť tyto nové trendy mohou přinést velké úspory do fungování státu. Třeba nebude potřeba tolik byrokratů, kteří budou vymýšlet stále nové regulace, tabulky a hlášenky jen proto, aby obhájili svoji vlastní potřebnost. Teď se začíná mluvit o dani za roboty. A co přijde příště? Daň z počítačů? Daň z mobilních telefonů? Nebo daň z volného času?

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš: Pan premiér Netanjahu přislíbil, že přijede do Prahy

22:01 Babiš: Pan premiér Netanjahu přislíbil, že přijede do Prahy

Premiér Babiš jednal s premiérem Izraele Netanjahuem o spolupráci ve vědě a výzkumu.