Dám vám hádanku. Nebyli zvoleni ve volbách, přesto mluví jménem občanů. Nepracují pro naše zájmy, přesto je platíme z našich daní… O kom mluvím? O aktivistech. Devadesátá léta pro ně znamenaly „boom“ a málokdo by si v té době myslel, že skupinky křiklounů a podivínů, čítající pouhou desítku osob, mohou takovým způsobem škodit. Třeba zabrzdit a prodražit výstavby dálnic, blokovat dostavu Temelína nebo věšením se na stromy zachraňovat kůrovce na Šumavě. Mnohé z nás by to dříve ani nenapadlo, ale uplynulo několik let a rádoby podřadné spolky aktivistů se přetavily ve velké neziskové (neboli nevládní) organizace se značným politickým vlivem. Zdaleka už nemluví vládní elitě jen do „zelených témat“ a nepřipoutávají se ke stromům, ale jejich radám naslouchají úředníci i v jiných důležitých oblastech.
Zorientovat se v neziskovém sektoru je opravdu těžké. Pár čísel pro představu. Stát vyplatil v roce 2015 neziskovým organizacím o více jak 1 miliardu korun více než v roce 2014. Celkem se jednalo o 16 miliard a 480 milionů korun. Zdůrazním, že v této obrovské finanční částce přitom nejsou započítány prostředky, které putovaly do neziskového sektoru z rozpočtu Evropské unie! Zapátráte-li po tom, mezi koho byly tyto peníze rozděleny, dospějete rychle k názoru, že k takové informaci se při existenci více jak 120 tisíc organizací v podstatě nedostanete. Budete-li chtít vědět, na co konkrétně byla finanční podpora využita, rovněž se pramálo dozvíte, jen obecně zjistíte, že peníze jdou na podporu sportu, zahraniční pomoci, mezinárodní spolupráce, bezpečnosti a veřejného pořádku, sociální oblasti nebo třeba na spolufinancování různých evropských projektů….
Nemyslím si, že by nám to mělo stačit. Přicházejí s různými tématy, boří mýty o tradičních evropských hodnotách, korupčních tématech, směřování multikulturalismu, ale v posledních letech bohužel i o ekonomice. Žádné obskurní skupiny neškodných podivínů, ale velké lobbistické organizace, které svojí nátlakovou a vyděračskou politikou a skrze své spřátelené politiky pomáhají prosazovat vlastní (anebo čí?) zájmy. Doslova neřízený boom neziskovek za posledních několik let a dlouhodobý nezájem státu kontrolovat tok peněz do neziskového sektoru způsobil současnou nepřehlednou situaci, ve které tisíce neziskových organizací doslova parazitují na státním rozpočtu. Neměli bychom se nechat odbýt. Dozrál čas začít vytvářet tlak na stát, aby zásadním způsobem přehodnotil vládní politiku neziskového sektoru a zodpověděl nám otázku, kdo ve skutečnosti financuje nevládní, neziskové organizace, dotované českou vládou z peněz daňových poplatníků.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
financování , nezisková organizace , Senát , Valenta , dárce
autor: PV
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

8:14 Kubásek: Skutečné náklady ETS 2, které ministerstvo bagatelizuje
Ministr Hladík bagatelizuje dopady ETS 2: tržní cena povolenek už se blíží dvojnásobku 45 €/t, soft …
- 6:16 Kavij (KSČM): Ministerstvo obrany má díky zbrojařskému lobbingu NATO žně
- 22:14 Farský (STAN): Ve střední Evropě posilují antievropské a antiukrajinské síly
- 20:16 Mádlová (ANO): Piráti slibují modré z nebe. Připomeňme si fakta o nich
- 20:06 Hejtman Holiš: Žádám prezidenta o veto školského zákona
- 18:02 Rajchl (PRO): Pokud uspějeme, od totalitního kyjevského režimu se distancujeme