Vážený pane premiére,
obracím se na Vás v souvislosti s výsledky referenda v Turecku, které skončilo velmi těsným vítězstvím (51,3 %) současného prezidenta Recep Tayyip Erdogana. Tomuto autokratickému vládci osmdesátimilionového národa, nacházejícího se na prahu Evropy, se vítězstvím v referendu podařilo zajistit si podporu národa pro zcela zásadní změny politického režimu. Tyto mu umožní stát se neomezeným a neodvolatelným vysokým představitelem státu nejméně do roku 2029. Pro Evropu však jeho vítězství znamená jednoznačnou zahraničně-politickou prohru, ze které by měla vyvodit zásadní důsledky.
Jsem přesvědčen o tom, že dění v Turecku je natolik mimořádný moment a historický milník soudobých evropských dějin, že Evropa nemůže v žádném případě zůstat stát stranou. Nečině přihlížet bychom neměli ani my, Česká republika, jakožto právoplatný člen Evropské unie. Turecko je zemí s největší armádou v NATO hned po Spojených státech. Je klíčovou silou na Blízkém východě a zcela jistě významnou mocností, na kterou se Evropa v rámci obranných aliancí vždy spoléhala při řešení vojenských konfliktů a v současnosti především při řešení migrační krize.
Vítězstvím Recep Tayyip Erdogana se svět změnil. Turecko nyní definitivně ovládly temné síly autokracie, se kterou přichází politika nebezpečného zastrašování stranických či opozičních odpůrců. Skutečnosti, které vyplouvají na povrch v souvislosti s Erdoganovým vítězstvím, jsou alarmující.
Podle dostupných informací pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na pondělní tiskové konferenci konstatovali, že závažným problémem jsou neorazítkované hlasy, které v jiných volbách platné nebyly. V tomto referendu se je ale volební komise rozhodla uznat (bylo jich 2,5 milionu). Na sociálních sítích navíc začaly kolovat videozáznamy pochybného hlasování. Na jednom je dokonce vidět představitele obce, který vhazuje do urny několik lístků najednou. Další video pak ukazuje označování lístků v autě, přičemž hlasování mimo volební místnost není povoleno.
Není pochyb o tom, že Turecko se nebude do budoucna štítit dalšího uvězňování nepohodlných novinářů a trestání údajných viníků nedávného převratu. Již dnes Erdogan ovládá většinu tureckých médií, činí čistky v akademické sféře. Jen pro informaci - z dostupných zdrojů se lze dočíst, že justice k vůli němu prověřuje 9.322 osob. Své funkce dodnes muselo opustit cca 257 zaměstnanců úřadu premiéra a 492 pracovníků úřadu pro dohled nad náboženskými záležitostmi. Ministerstvo školství propustilo 15.200 svých zaměstnanců a odebralo licence 21.000 učitelům, pracujícím v soukromých institucích!

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV