Senátor Wagenknecht: Může to být problém pro obě strany

10.08.2022 20:21

Projev na 28. schůzi Senátu 10. srpna 2022 k návrhu novely zákona o svobodném přístupu k informacím

Senátor Wagenknecht: Může to být problém pro obě strany
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Lukáš Wagenknecht

Děkuji za slovo, paní předsedající, podruhé a budu stručný.

Od příštího tisku nebudu tak stručný, tak jenom proto, abych se tady dneska nevypovídal dvakrát. Za mě velice krátce, co řekla kolegyně Šípová, s tím se ztotožňuji, proto se zdržím, pokud budeme hlasovat o schválení tohoto zákona, protože bych chtěl, aby šel do podrobné rozpravy. Hodně jsem tady na vážkách, co podpořit, co ne. Ten zákon. Chtěl bych panu vicepremiérovi poděkovat, protože to, co tady padlo, například ČEZ, my jsme země „ČEZeka“, se hodně často říká. Toho dosáhnout je velká výzva.

Anketa

Mají Babišovi odpůrci právo narušovat pokřiky či silnější formou jeho mítinky?

6%
92%
hlasovalo: 37327 lidí

Myslím, že tato vláda to posunula o mnoho dál, protože já jsem tam i působil nějakou dobu v dozorčí radě, vím, že odmítavá stanoviska cokoli poskytovat vždycky byla pěti právními kancelářemi vypracována. I když tedy nejsem si jistý, jestli to nenavrhuje přímo ta směrnice, ale dejme tomu, je to schválené, jsem velice rád.

Druhá věc, která mě malinko láme, jestli vůbec ano, nebo ne, to je věc, kdy tento zákon nově ty šikanózní věci řeší. Tady nejsem v tuto chvíli schopný říct, jestli je to správně, nebo špatně. Někdo to může zneužívat, někdo ne. Oboustranně to může být problém pro obě dvě strany, někdy může ten úřad schválně nevydávat ty věci, někdy naopak může ten člověk stalkovat a zahltit ho, takže tam si nejsem jistý. Ale asi ano, proč ne.

Je ale z mého pohledu malinko nejistota v tom, kdy nebudou poskytovány informace v průběhu řízení, které ty povinné subjekty vykonávají. Tady může být problém, když to nějaké řízení, víme, jak dlouho to může trvat v ČR, bude tam nějaký zásadní dokument, který pro toho člověka, který tu informaci potřebuje, by byl podstatný... Jeden pán mi k tomu poslal i email, že potřeboval k soudu nějaký dokument, trvalo to dlouho, on to dostal, tu aktuální verzi, teď to nedostane a pak ten soud vyhrál. Takže jenom z tohoto pohledu tady se mi to trochu nelíbí. Ale celkově, pokud by se přijal ten pozměňovací návrh, jsem pro, aby byl schválen, ale z tohoto důvodu se zdržím, aby bylo jasné na steno, že to není, že to celkově odmítám.

Děkuji.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolovratník (ANO): My na sebe mluvíme, ale přijde mi, že se fakt neposloucháme

18:09 Kolovratník (ANO): My na sebe mluvíme, ale přijde mi, že se fakt neposloucháme

Projev na 45. schůzi Poslanecké sněmovny 30. listopadu 2022 k návrhu zákona o státním rozpočtu České…