Dobrý den ještě jednou, vážení kolegové.
Před časem jsme v Senátu projednávali vládní zprávu o přejímání legislativních závazků, vyplývajících z našeho členství v EU. Dnes máme před sebou další podobný materiál, který nám vláda každoročně předkládá. Opět se očekává, že ho vezmeme na vědomí a půjde se dál. Je to přece taková formalita, říkáte si možná. Já se ale s tím přístupem nechci smířit. Kolegové, četli jste zprávu, kterou projednáváme? Obsah zprávy potvrzuje mé obavy, které z budoucího vývoje EU mám. Prohlubuje se nedůvěra ve svobodné rozhodování jednotlivce, posiluje se byrokratické rozhodování, ideologie Green Dealu, ve zprávě nazývaném jako Zelená transformace. A ta bude agresivněji prosazována. Ve zprávě je dokonce na straně 32 příspěvek „sportu k Zelené transformaci“. Ví o tom sportovní nadšenci v Senátu?
Široká azylová politika bude pokračovat a jednotný trh půjde cestou další harmonizace sociálních systémů. Nejvýznamnější událostí v roce 2022 v evropském unijním kontextu je konference o budoucnosti Evropy, na straně 5 zprávy, o níž však zpráva informuje jen velmi rámcově a ledabyle. Píše o bezprecedenčním procesu konzultace vývoje EU s občany. Opravdu šlo o konzultaci s občany? Sděluje, že závěrečná zpráva konference obsahuje 300 konkrétních doporučení a 49 návrhů.
S tímto závěrem je třeba ostře nesouhlasit. Evropské instituce a závěry konference o budoucnosti Evropy opírají svou argumentaci ke svolání konventu a zjednodušení procedur. Současně si Evropský parlament přeje změnu volebních pravidel, například vznik celounijních kandidátek, volby ve stejný den, korespondenční volbu, vznik dvoukomorového parlamentu apod. O ničem takovém, o čem tak podstatném se ale vládní zpráva předkládaná Senátu nezmiňuje. Konference o budoucnosti Evropy a její závěry mimo politické reprezentace zemí skrze tzv. angažované občany. Nepřipomíná vám to něco, kolegové? Zřejmě vyvolá pokusy o revizi laekenského konventu. Tedy změnu evropské ústavy. Tato pasáž zprávy podle mého názoru má být daleko přesnější a konkrétnější, bohužel není.
Velká část zprávy je samozřejmě věnována porušování právního státu v Polsku a v Maďarsku. Nás, ČR, by měla zajímat strana 6 zprávy a věta „České republice bylo celkem adresováno šest doporučení.“ Nic dalšího. Pane ministře, prostřednictvím pana předsedajícího, mohu požádat o to, jaká doporučení to byla? Zpráva je totiž neuvádí.
V kapitole nazvané Konkurenceschopnost a ochrana spotřebitele stačí, když vám ocituji termíny. Jde o ohňostroj evropského ochranářství a environmentalismu. Poslyšte. Ekodesign udržitelných výrobků. Nebo zákaz produktů pocházejících z nucené práce. Zákaz produktů. Nebo evropský ekosystém polovodičů. Posílení postavení spotřebitelů pro ekologickou transformaci. Nebo ochrana spotřebitelů před nekalými antiekologickými praktikami.
V úvodu zprávy stojí, že vývoj EU v roce 2022 se nesl ve znamení války na Ukrajině a potřeby reagovat na ni. Já si dovolím namítnout, že kvůli válce bychom neměli přehlížet ani upozaďovat to ostatní. Neměli bychom ji používat jako univerzální odůvodnění a jako výmluvu pro to, co se v EU odehrálo. Pokud chceme hledat skutečně hlavní téma minulého roku, oblast, ve které došlo k největšímu pohybu a kde dopady na naše životy budou nejzávažnější, pak to byl Green Deal. Přesněji řečeno pokrok v projednávání jednotlivých dílčích opatření. Právě v loňském roce došlo k zásadnímu průlomu, kdy byla umetena cesta k přijetí většiny nejkontroverznějších návrhů z tzv. balíčku Fit For 55. Jde mj. o nové emisní normy pro osobní automobily a dodávky, které budou fakticky znamenat konec prodeje vozidel s klasickými spalovacími motory od roku 2035.
Zadruhé reformu obchodování s emisními povolenkami, která mj. vtáhne do tohoto systému námořní a silniční dopravu a budovy. A také postupně odbourá bezplatné povolenky pro letecké společnosti.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.