Senátorka Kovářová: Nejde o to v EU setrvat nebo nikoli. Jde o to zastavit ten příval regulace

21.06.2023 18:09 | Zprávy

Projev na 13. schůzi Senátu 21. června 2023 k Zprávě o vývoji Evropské unie v roce 2022

Senátorka Kovářová: Nejde o to v EU setrvat nebo nikoli. Jde o to zastavit ten příval regulace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Daniela Kovářová

Dobrý den ještě jednou, vážení kolegové.

Před časem jsme v Senátu projednávali vládní zprávu o přejímání legislativních závazků, vyplývajících z našeho členství v EU. Dnes máme před sebou další podobný materiál, který nám vláda každoročně předkládá. Opět se očekává, že ho vezmeme na vědomí a půjde se dál. Je to přece taková formalita, říkáte si možná. Já se ale s tím přístupem nechci smířit. Kolegové, četli jste zprávu, kterou projednáváme? Obsah zprávy potvrzuje mé obavy, které z budoucího vývoje EU mám. Prohlubuje se nedůvěra ve svobodné rozhodování jednotlivce, posiluje se byrokratické rozhodování, ideologie Green Dealu, ve zprávě nazývaném jako Zelená transformace. A ta bude agresivněji prosazována. Ve zprávě je dokonce na straně 32 příspěvek „sportu k Zelené transformaci“. Ví o tom sportovní nadšenci v Senátu?

Široká azylová politika bude pokračovat a jednotný trh půjde cestou další harmonizace sociálních systémů. Nejvýznamnější událostí v roce 2022 v evropském unijním kontextu je konference o budoucnosti Evropy, na straně 5 zprávy, o níž však zpráva informuje jen velmi rámcově a ledabyle. Píše o bezprecedenčním procesu konzultace vývoje EU s občany. Opravdu šlo o konzultaci s občany? Sděluje, že závěrečná zpráva konference obsahuje 300 konkrétních doporučení a 49 návrhů.

S tímto závěrem je třeba ostře nesouhlasit. Evropské instituce a závěry konference o budoucnosti Evropy opírají svou argumentaci ke svolání konventu a zjednodušení procedur. Současně si Evropský parlament přeje změnu volebních pravidel, například vznik celounijních kandidátek, volby ve stejný den, korespondenční volbu, vznik dvoukomorového parlamentu apod. O ničem takovém, o čem tak podstatném se ale vládní zpráva předkládaná Senátu nezmiňuje. Konference o budoucnosti Evropy a její závěry mimo politické reprezentace zemí skrze tzv. angažované občany. Nepřipomíná vám to něco, kolegové? Zřejmě vyvolá pokusy o revizi laekenského konventu. Tedy změnu evropské ústavy. Tato pasáž zprávy podle mého názoru má být daleko přesnější a konkrétnější, bohužel není.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Koudelka (Trikolora): Konec 2. světové války v Evropě byl 9. května 1945

8:05 Koudelka (Trikolora): Konec 2. světové války v Evropě byl 9. května 1945

Na základě zákona ze 7. 5. 1946 se konec války u nás slavil 9. května až do roku 1991, kdy na návrh …