Senátorka Vítková: Podporujeme venkov a místní akční skupiny

13.06.2021 10:07

Stálá komise Senátu pro rozvoj venkova předložila na plénu Senátu návrh usnesení k financování místních akčních skupin (tzv. MAS) v novém programovacím období.

Senátorka Vítková: Podporujeme venkov a místní akční skupiny
Foto: senat.cz
Popisek: Jaromíra Vítková

Podle předsedy komise Jiřího Voseckého, lidovecké senátorky Jaromíry Vítkové a Jaroslava Větrovského znají akční skupiny dobře svůj region a díky tomu dokážou dotace nasměrovat tam, kde jsou nejvíce potřeba. Místní akční skupina (MAS) je nezávislým společenstvím občanů, neziskových organizací, soukromé podnikatelské sféry a veřejné správy. Základním cílem MAS je zlepšování kvality života a životního prostředí ve venkovských oblastech.

„Ve Stálé komisi Senátu jsme projednali problematiku nového programovacího období a nastavení finanční podpory, která půjde právě přes místní akční skupiny. Chceme, aby byl příspěvek v území MAS minimálně 5 000 korun na obyvatele. Český venkov i díky místním akčním skupinám rozkvétá. MAS představují doplňující segment ve struktuře ministerstev a evropských fondů v rámci rozdělování dotací z Evropské unie. MAS jsou nejblíže žadatelům a mají přehled o svém regionu, co kdo potřebuje a dokáží lépe nacílit dotace tam, kde je to nejvíce potřeba,“ sdělila Jaromíra Vítková ze senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí.

V roce 2002 vznikají na území České republiky první MAS a od roku 2004 jsou významnými aktéry podporujícími rozvoj našich venkovských oblastí. Nyní působí v České republice už 180 akčních skupin, rozkládají se na 92,7 % území a jsou sdruženy do Národní sítě místních akčních skupin. Organizovány jsou pak navíc i v krajských sítích.

„S MASkami jsem na svém území vždy spolupracovala a jsem s nimi neustále v kontaktu i nyní. Proto dobře vím, že finanční prostředky, které rozdělují, jdou na potřebné projekty do regionu. Drobní podnikatelé si mohou pořídit techniku, obce si revitalizují zeleň, vybuduje se komunitní centrum, ve škole se vytvoří odborná učebna, podpoří se dětská skupina a mnoho dalšího se realizuje právě přes MASky. Jsem moc vděčná, že podporu místním akčním skupinám vyjádřilo i celé plénum Senátu na své schůzi ve čtvrtek 10. června,“ zakončila Vítková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Doležal (SPD): Rozbijme nemravný systém exekucí

10:48 Doležal (SPD): Rozbijme nemravný systém exekucí

Zřejmě nejzásadnějším problémem v sociální oblasti jsou v současné době pro české občany exekuce.