Šidlo (KSČM): Rozhodnutí SRN o odstavení jádra ohrožuje udržitelnost dodávek elektřiny v EU

28.5.2011 11:05 dop.

Oznámení o rozhodnutí německé kancléřky Merkelové podporovat a ve vládě projednat odstavení všech jaderných zdrojů elektrické energie ve SRN do roku 2022 se bezprostředně dotýká bezpečnosti a udržitelnosti dodávek elektrické energie pro celou EU.

Šidlo (KSČM): Rozhodnutí SRN o odstavení jádra ohrožuje udržitelnost dodávek elektřiny v EU

Pro Českou republiku přichází v době, kdy na liberalizovaném a propojeném evropském trhu s elektrickou energií je energeticky soběstačná, včetně schopnosti prodeje elektrické energie. Bohužel také v době, kdy není aktualizována Státní energetická koncepce, která určuje dlouhodobý vývoj energetiky na několik desítek let, a to jak z hlediska potřeb společnosti, tak z hlediska „mixu" energetických zdrojů pro její pokrytí.

Rozhodnutí SRN reagovat na fukušimskou tragédii odstavením jaderné energetiky, a to bez podrobné analýzy jejích příčin a bez posouzení bezpečnosti jednotlivých národních jaderných zdrojů výroby elektrické energie, je jednostranné a přináší rizika. EU se pozvolna začala orientovat právě na podporu jaderné energetiky, jako stabilního a dostatečně kapacitního energetického zdroje, nahrazujícího uhelné elektrárny, při současném velmi překotném rozvoji využívání obnovitelných zdrojů energie. Bezpečnost a udržitelnost dodávek elektrické energie v EU je proto skutečně ohrožena. A navíc, odstavování jaderných energetických zdrojů v Německu zcela určitě přinese mnohem větší poptávku po elektrické energii a tím povede ke skokovému nárůstu cen silové energie na evropském trhu.

Proto nelze rozhodnutí SRN brát na lehkou váhu. Ve velmi krátké době je potřebné projednat a přijmout aktualizaci Státní energetické koncepce i Akčního energetického plánu pro ČR. Z hlediska možností, kapacit a vlivu na životní prostředí ČR je logické rozšiřování výroby elektrické energie z jádra, současně musí dojít k využití všech dostupných prostředků z EU pro posílení a ochranu elektrizační sítě v ČR.

Považujeme postup SRN za nezodpovědný vůči ostatním členským státům EU a jejich občanům. Konečné rozhodnutí o počtu a druhu energetických zdrojů by nemělo být pouze národní prioritou, ale musí být posuzováno i z hlediska potřeb celého evropského společenství.

Karel ŠIDLO, poslanec PČR za KSČM

Více:
Ouzký (ODS): Německo ztrácí soudnost v otázkách elektřiny z jádra

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kscm.cz

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátor Jura: Služba Senior taxi vyjde město dráž

17:46 Primátor Jura: Služba Senior taxi vyjde město dráž

Oblíbená služba Senior taxi si v budoucnosti vyžádá vyšší náklady na provoz. Navýšení finančních pro…