Pro Českou republiku přichází v době, kdy na liberalizovaném a propojeném evropském trhu s elektrickou energií je energeticky soběstačná, včetně schopnosti prodeje elektrické energie. Bohužel také v době, kdy není aktualizována Státní energetická koncepce, která určuje dlouhodobý vývoj energetiky na několik desítek let, a to jak z hlediska potřeb společnosti, tak z hlediska „mixu" energetických zdrojů pro její pokrytí.
Rozhodnutí SRN reagovat na fukušimskou tragédii odstavením jaderné energetiky, a to bez podrobné analýzy jejích příčin a bez posouzení bezpečnosti jednotlivých národních jaderných zdrojů výroby elektrické energie, je jednostranné a přináší rizika. EU se pozvolna začala orientovat právě na podporu jaderné energetiky, jako stabilního a dostatečně kapacitního energetického zdroje, nahrazujícího uhelné elektrárny, při současném velmi překotném rozvoji využívání obnovitelných zdrojů energie. Bezpečnost a udržitelnost dodávek elektrické energie v EU je proto skutečně ohrožena. A navíc, odstavování jaderných energetických zdrojů v Německu zcela určitě přinese mnohem větší poptávku po elektrické energii a tím povede ke skokovému nárůstu cen silové energie na evropském trhu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kscm.cz