Skála (KSČM): Triumfy, prohry a výzvy naší suverenity

26.10.2017 16:20 | Zprávy

Zamyšlení místopředsedy ÚV KSČM nad 99. výročím založení Československé republiky.

Skála (KSČM): Triumfy, prohry a výzvy naší suverenity
Foto: archiv
Popisek: PhDr. Josef Skála, CSc. (KSČM)

Už za rok bude republice rovných sto. Svůj vlastní stát jsme neměli třikrát déle. Habsburský „žalář národů“ je diskriminoval i etnicky. „Nesamozřejmá“ byla – Lužičtí Srbové mohou vyprávět -, i česká národní svébytnost. Před pionýry obrození klobouk až k zemi. Za podivíny je mělo často i jinak spřátelené okolí. Mnohé to stálo existenční pohromy. Leckoho i předčasnou smrt.

Šanci na zvrat uvolnil 7. listopad. Ten ruský právě před 100 lety. Nabídl sebeurčení Finsku, pobaltským zemím i polské kořisti samoděržaví. „Deset dnů, které otřásly světem“ strhlo lavinu. Otřáslo i středoevropskými plány západních velmocí. Především to uvolnilo ruce diplomacii, již s nimi zvládli Masaryk, Beneš a Štefánik.   

„První republika“ zrodila velké naděje. Sociální emancipaci však zablokovala. Salvami do generální stávky už roku 1920. A kriminály pro její předáky. Pojistkou privátních zisků – a znárodňovaných ztrát a nákladů – byla „spojenecká vděčnost“. Francouzský maršál roky velel i našemu generálnímu štábu. Sázka na „omezenou suverenitu“ zrušila i tu. Londýn a Paříž nás vydali nacistické bestii. Okupace a válka nás stála tolik životů, jako Británii nebo Ameriku. Svoboda přišla z východu. A s ní i bezpečí, větší než kdy dřív i pak.

Že to chce změnu z gruntu, věděl i Edvard Beneš. Už v přednáškách na Chicagské univerzitě, kam se uchýlil v únoru 1939. „Liberální buržoazní demokracie“ – stojí i v jejich knižním vydání už v londýnském exilu - „po roce 1918 až 1919 svých problémů nezvládly“. Tím méně se „mohou vrátit do svých dřívějších pozic“. Po „světové válce“ bude mít šanci jen „demokracie socializující“. Jen ta, co povede ke „kolektivizaci velikého, zejména těžkého i některých odvětví zemědělského průmyslu“. Kdy se i „banky stanou institucemi veřejnými, všeobecně prospěšnými, a ne jak tomu je v dnešní době – kapitalisticky spekulujícími“. Kdy „systém plánovaného hospodářství definitivně odstraní poslední zbytky liberální kapitalistické teorie o volné hře hospodářských sil podle zásady podnikatelského zisku“. A „uplatní do důsledku zásadu práva na práci“ na cestě „k tomu, čemu se říká hospodářská společnost beztřídní“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Často mluvíte o lidech v exekuci nebo inslovenci

Ale zamýšlel jste se někdy na tím, jak minimalizovat to, aby se do nich lidé dostávali? A když už, aby to pro ně nebylo úplně likvidační - hlavně teda exekuce. Vím, že jste prosadili milostivé léto, ale to problém zcela neřeší a také nebylo určeno pro všechny. PS: Zabýváte se i přístupem exekutorů, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hřib (Piráti): Dostupnější bydlení pro lidi, to jsou pirátské výsledky

22:14 Hřib (Piráti): Dostupnější bydlení pro lidi, to jsou pirátské výsledky

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k tomu, že Piráti zlepšili dostupnost bydlení.