Skalický (TOP 09): Zrychlujeme testy na koronavirus v kraji

16.11.2020 17:36

Nemocnice Pardubického kraje spustila tento týden v laboratoři Orlickoústecké nemocnice testování vzorků na přítomnost virů SARS-CoV-2 s pomocí nového systému.

Skalický (TOP 09): Zrychlujeme testy na koronavirus v kraji
Foto: top09.cz
Popisek: Poslanec za TOP 09 Jiří Skalický
reklama

Díky tomu zvládne denně otestovat až 1000 vzorků. „Zatímco v Orlickoústecké nemocnici robot již funguje a byl zaškolen personál, v Pardubické nemocnici bude podobný systém o kapacitě až 1500 vzorků instalován a zprovozněn do konce týdne,“ vysvětluje Jiří Skalický, primář oddělení klinické biochemie a diagnostiky Pardubické nemocnice, zastupitel Pardubického kraje a vedoucí projektu zvýšení efektivity pracovišť laboratorního komplementu.

„Jedná se o laboratorní roboty, respektive kompletní systém několika na sebe navazujících přístrojů. Ty dokážou velmi rychle zpracovat a připravit testované vzorky k dalšímu měření,“ dodává PharmDr. Jiří Skalický, Ph.D.

Nové testy umožňují rychlejší izolace nukleových kyselin, než je běžné u standardních PCR testů na SARS-CoV, což celé testování urychluje. Test samotný pak výsledky odhalí zhruba za hodinu a deset minut. Zároveň je bezpečný pro zdravotnický personál, neboť speciální transportní médium zajišťuje inhibici viru po odběru. „Nové testy byly vyvíjeny v českém prostředí ve spolupráci našich vědců a českých firem. Naše testování tak nebude závislé na dovozu chemikálií z Číny,“ uzavírá Skalický.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SPOLU: Na mimořádné schůzi chceme projednat odškodňovací zákon, korespondenční volbu ze zahraničí a zjednodušení výměny průkazek ZTP

7:33 SPOLU: Na mimořádné schůzi chceme projednat odškodňovací zákon, korespondenční volbu ze zahraničí a zjednodušení výměny průkazek ZTP

ODS, KDU-ČSL, TOP 09 svolaly na čtvrtek mimořádnou schůzi Sněmovny, na které chtějí projednat odškod…