Mluví se o zpomalení růstu nejen čínské, ale celé světové ekonomiky a například OECD ve své zprávě ze začátku tohoto týdne hovoří o prudkém zpomalení světové ekonomiky v polovině roku 2020. Pokud by se nákaza koronaviru rozšířila v širším asijsko-tichomořském regionu, odhaduje OECD celosvětový růst v roce 2020 jen na 1,5 %. To by bylo oproti loňskému 2,9% růstu značné zpomalení.
Na tempa růstu světové ekonomiky, ale i ekonomik jednotlivých států včetně ČR budou mít značný vliv problémy dodavatelsko-odběratelských řetězců. Týká se to jak součástek pro průmyslové podniky, tak finální produkce. Další problémy lze očekávat z důvodu oslabení některých sektorů ekonomiky, jako je například oblast služeb souvisejících s cestovním ruchem a podobně. Podniky mohou mít problémy s výpadky pracovní síly. I z těchto důvodů doporučilo OECD, aby vlády jednotlivých států kromě potlačení epidemie a řady zdravotnických opatření přistoupily rovněž k hospodářsko-politickým krokům na podporu domácností a podniků, které jsou šířením koronaviru nejvíce zasaženy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV