Více jak třetina členů horní komory Parlamentu ČR podporuje návrh, který navrhuje zrušit tzv. karenční dobu, tedy má za cíl opětovně zavést proplácení i prvních tří dní nemoci pro zaměstnance. Návrh zavádí výplatu náhrady mzdy ve výši 60 % průměrného denního výdělku, stejně jako v ostatních dnech pracovní neschopnosti. A zároveň nabízí úlevu pro zaměstnavatele, kteří budou muset náhradu mzdy nově vyplácet, ve formě snížení sazby na pojištění (v původním návrhu o 0,1 %). Snížení sazby pojistného zaměstnavatelům řádově o desetinu procenta představuje snížení příjmu do státní kasy o přibližně 1,2 mld. Kč. Po dnešním jednání ve výboru Senátu došlo mezi předkladateli a členy výboru ke konsenzu, návrh byl schválen s úpravou snížení sazby z 2,3 % na 2,1 % na nemocenské pojištění!
Nemocenské pojištění se trvale pohybuje v přebytku a zalepuje díry ve státním rozpočtu
Systém prošel několika významnými změnami mezi lety 2008 a 2010. V konečném důsledku, byla zavedena tzv. karenční doba, která představuje neplacení v prvních třech dnech nemoci. Zároveň byla zavedena náhrada mzdy, která je vyplácena přímo zaměstnavateli. Zaměstnancům navíc byla snížena celková výše náhrady mzdy/nemocenské, která v současnosti činní 60 % průměrného denního výdělku, ačkoli v původním systému to bylo 69 %. Změny systému byly zaměstnavatelům vykompenzovány pojistnou sazbou a státní systém se přesto drží v přebytku několik miliard korun ročně (v roce 2014 např. 3,8 mld. Kč), které jsou nakonec využívány ve státním rozpočtu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV