Šmarda (ČSSD): Pošta potřebuje rychlé změny, ne chaos

08.04.2023 10:21 | Tisková zpráva

Změny na České poště probíhaly už v době, kdy byla ve vládě ČSSD. Ke snížení nákladů na provoz poboček sloužil projekt Pošta Partner.

Šmarda (ČSSD): Pošta potřebuje rychlé změny, ne chaos
Foto: Hana Brožková
Popisek: Michal Šmarda

Ten byl připravený a prodiskutovaný společně se zástupci obcí, měst a krajů. Do projektu se kromě nich zapojili i soukromníci. Díky tomuto jsou poštovní služby dostupné například v místních koloniálech, úřadech, nebo na nádražích. Kromě poboček pošt se tak podařilo zachránit i místní obchody.

Důsledkem změn, které se na České poště uskutečnily za účasti sociální demokracie, bylo mimo jiné i to, že se mezi roky 2020 a 2021 podařilo hospodaření výrazně vylepšit a snížit ztrátu o více než 600 milionů korun.

„To, že se Andrej Babiš zabýval výhradně rezorty, kde byli ministry zástupci ANO, je pravda a oceňuji, že to nyní přiznal,“ uvedl předseda sociální demokracie Michal Šmarda, který dodává, že Andreje Babiše ostatní rezorty příliš nezajímaly a reformy připravené sociálně demokratickými ministry nepodporoval. „I navzdory tomu, že byl Andrej Babiš často proti, se podařilo připravit řadu reforem v rezortech vedených ministry za ČSSD,“ dodává. Povedlo se například v sociální oblasti vyjednat valorizaci důchodů a představit jejich reformu, provést změny v dávkách, zavést proplácení prvních tří dní nemoci, navýšit minimální mzdu a podobně. „To všechno si Andrej Babiš dosud rád přivlastňoval,“ připomíná Michal Šmarda. „Jsem rád, že dnes už otevřeně říká, že se rezortům v gesci sociálně demokratických ministrů nevěnoval,“ říká.

Největším problémem současných změn na poštách je, že se vláda s nikým nebaví. Starostové měst a obcí byli ze dne na den postaveni před hotovou věc. Rušení konkrétních pošt dále nedává smysl z ekonomického hlediska ani s ohledem na dostupnost. „Je to chaotický, bezhlavý a špatně odkomunikovaný krok,“ konstatuje předseda sociální demokracie.

Řešením mohlo být pokračování a rozvíjení projektu Pošta Partner, který byl už prodebatovaný a ověřený praxí. Na sídlištích mohou poštovní služby nabízet například i obchody, které tam většinou jsou. Navíc personál je zvyklý pracovat s penězi. Na financování provozu poboček se mohou podílet i obce tak, jak je to běžné například v sousedním Rakousku. „Jde o službu občanům, a to především seniorům, invalidům a dalším zranitelným skupinám, pro které může zrušení nebližší pošty představovat neřešitelný problém,“ říká Michal Šmarda. Připomenul, že byly připraveny i další změny v rámci fungování České pošty, ve kterých se mohlo pokračovat. Problém by nyní, po roce nečinnosti, nemusel mít dnešní podobu.

Názory zástupců sociální demokracie v samosprávách si můžete poslechnout i ve videu.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

zbraně

Dobrý den, nemám zbraň ani se v tom nevyznám, ale dosud jsme myslela, že kdo chce mít zbrojní průkaz, musí složit nějaké psychotesty. Byla jsem tak dost překvapená, když jsem si zde přečetla váš článek, kde píšete, že to tak není. Na druhou stranu, podle mě, když bude chtít někdo, kdo to nemá v hlav...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hřib (Piráti): Historické stavby mohou sloužit budoucím generacím

16:21 Hřib (Piráti): Historické stavby mohou sloužit budoucím generacím

Rada hl. m. Prahy odsouhlasila bezúplatný převod vlastnického práva části mostního objektu statutárn…