Smrčka (SPO): Hermangate aneb cesta do hlubin lidovcovy duše

07.11.2016 21:23 | Zprávy

Odletem pana Jiřího Bradyho do Kanady, doufejme, definitivně splaskla do takřka obřích rozměrů nafouknutá bublina, kterou lze s použitím trocha fantazie a nadsázky pojmenovat po do té doby nepříliš viditelném lidoveckém ministrovi kultury.

Smrčka (SPO): Hermangate aneb cesta do hlubin lidovcovy duše
Foto: SPOZ
Popisek: Luboš Smrčka

Vzhledem k časovému odstupu nebude od věci učinit pokus o stručné zhodnocení bizarního příběhu.

Spravedlnost nade vše!

Začněme tím nejdůležitějším. Spravedlnosti bylo učiněno zadost, neboť pan Jiří Brady, člověk nepochybně úctyhodný, se stal nejspíše nejvíce vyznamenaným cizincem v historii naší vlasti. Zatímco totiž například sir Nicolas Winton či nejznámější a mimořádně efektivní lovec nacistů Simon Wiesenthal, tedy osobnosti svým významem s panem Bradym zcela srovnatelné, obdrželi jedno ocenění, pan Brady si do Kanady odvezl dle vlastních slov „spoustu vyznamenání.“ Instituce a osobnosti tak napravily historickou křivdu, které se v posledních dvaceti letech vůči panu Bradymu dopustili například bývalí prezidenti Václav Havel či Václav Klaus, kteří ho v souvislosti s udělováním státních vyznamenání opomíjeli. Přitom každý z nich absolvoval na Hradě dvě prezidentská období.  Tato skutečnost se jeví jako stěží pochopitelná především v případě prezidenta Václava Havla, celoživotního šiřitele humanismu a demokracie. Mimochodem, na státní vyznamenání nenavrhla pana Bradyho ani dnešní velká vyznavačka jeho životního odkazu paní Miroslava Němcová. Dáma dštící síru směrem k prezidentovi Zemanovi byla totiž v letech 2010 – 2013 předsedkyní poslanecké PS a silou své nikoli osobnosti, ale funkce mohla usilovat o jeho vyznamenání. Je otázkou, proč takto nikdy, neučinila? A pokud se snad prokáže, že paní Němcová pana Bradyho v minulosti na státní vyznamenání navrhovala, leč její návrh neprošel, pokorně se jí omluvím. Do té doby se ovšem přikláním k názoru, že se paní Němcová ráda svezla spolu s nemalou částí politického spektra na antizemanovské vlně a v letech řízení parlamentu neměla o existenci pana Bradyho ani ponětí. Až přišel synovec a ministr v jedné osobě Daniel Hermann…

Vládní Kocourkov

Vedle toho, že pan Jiří Brady nakonec dostal řadu ocenění, ovšem Hermangate ukázala, jak je to s fungováním současné koaliční vlády. Až do kauzy jsem žil v představě, že vláda jedná zejména v tak komplikované a delikátní otázce, jakou je vztah k druhé nejsilnější ekonomice světa, v kolektivní shodě. A pokud se tedy většina nad něčím usnese, menšina se tomuto rozhodnutí podřídí. Ostatně i pan místopředseda vlády, ministr financí a majitel hnutí ANO 2011 Andrej Babiš kudy chodí, tudy hovoří o své touze sestavit vyrovnaný rozpočet, leč zbytek koalice má jiný názor a v demokracii platí rozhodnutí většiny.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co se tak nejednou stalo, že jste se musel omluvit s bezpečnostního výboru?

Na kterém se shodou okolností měla projednávat bitcoinová kauza a měly na něm být zveřejněny posudky a notářský zápis, což se nemohlo stát, protože pro neúčast vládních senátorů se vůbec neuskutečnil? Jak vám pak máme věřit, že to opravdu bude řádně projednáno, když to není poprvé, co jsou třeba sen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mašek (ANO): Nejsme továrna na smrt

19:05 Mašek (ANO): Nejsme továrna na smrt

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k plánu STAN prosadit asistovanou sebevraždu