„Byl jsem překvapen, kolik lidí z řad veřejnosti se letos setkání zúčastnilo, ač by si připomenutí těchto zásadních událostí naší minulosti přesto zasloužilo ještě mnohem více pozornosti. Nezbývá mi než doufat, že nás bude každý rok více a starší generace bude té mladší předávat své vzpomínky, které pro mladé mohou být v dnešní době neuvěřitelné. Je třeba jim připomínat, že demokracie není automatická a dá se o ni lehce přijít,“ vyjádřil své pocity z místa setkání náměstek Přemysl Sobotka.
Kromě krajských radních se piety účastnili i zástupci Statutárního města Liberec nebo města Frýdlantu. U pomníku drželi čestnou stráž Junáci ze svazu skautů a skautek. Před položením květin a zapálením svíček přednesl náměstek Přemysl Sobotka osobní projev.
„Na období plné strachu a útlaku nesmíme zapomenout. Protože národ, který zapomíná na svou minulost, si ji musí prožít znovu. A to bych dnešním mladým opravdu nepřál,“ řekl na závěr setkání náměstek Sobotka.
Sedmnáctý listopad je v historii naší země pevně spjat s vysokoškolskými studenty. V roce 1939 uzavřeli němečtí nacisté na několik let české vysoké školy jako reakci na studentské nepokoje spojené s úmrtím Jana Opletala. Současně s tím nacisté uvěznili nebo rovnou popravili mnoho českých studentů. Rok 1989 se nesl v připomínce nacistických útrap. Studentský průvod se 17. listopadu změnil v řeku protestujících československých občanů, která demonstrovala proti dosavadnímu komunistickému režimu, který později na vládu v ČSSR rezignoval.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV