Šojdrová (KDU-ČSL): Vystoupení papeže bylo jedním z nejpůsobivějších projevů na půdě EP

25.11.2014 19:37 | Zprávy

Čeští europoslanci z klubu Evropské lidové strany darovali při příležitosti vystoupení papeže Františka Evropskému parlamentu poutní kříž. U zrodu akce stála Michaela Šojdrová.

Šojdrová (KDU-ČSL): Vystoupení papeže bylo jedním z nejpůsobivějších projevů na půdě EP
Foto: Daniela Černá
Popisek: Michaela Šojdrová

Do kaple Evropského parlamentu ve Štrasburku doputoval až z Velehradu bronzový poutní kříž od sochaře Otmara Olivy. Čeští europoslanci z frakce Evropské lidové strany jej do tamní kaple věnovali jako výraz vděku za 25 let svobody a demokracie ve středoevropském prostoru. Předání se uskutečnilo symbolicky v úterý 25. listopadu při příležitosti návštěvy papeže Františka na půdě parlamentu.

Papež František navštívil Evropský parlament na slavnostním zasedání ve Štrasburku jako nejvyšší představitel římskokatolické církve i státu Vatikán 26 let od návštěvy jeho předchůdce Jana Pavla II. v roce 1988. Soudě podle mohutného potlesku, který několikrát přerušil papežův projev, bylo jeho vystoupení přítomnými poslanci napříč politickým spektrem vřele přijato.

„Vystoupení papeže bylo jedním z nejpůsobivějších a myšlenkově nejhlubších projevů na půdě Evropského parlamentu. Papež se nepodbízel a nevyhýbal se kontroverzním tématům. Ve svém vystoupení připomněl, že u zrodu Evropské unie stála důvěra v hodnotu a důstojnost člověka jako lidské bytosti a že je třeba pamatovat na to, aby Evropa neztratila svou duši," shrnula vystoupení europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), iniciátorka myšlenky umístění poutního kříže v prostorách Evropského parlamentu.

S myšlenkou věnovat kříž oslovila českého akademického sochaře a bývalého vězně komunismu Otmara Olivu, jehož nejvýznamnější prací je výzdoba kaple Jana Pavla II. Redemptoris Mater ve Vatikánu. Olivu idea velmi zaujala a rozhodl se pro ni uplatnit jeden z návrhů kříže určený pro chrám ve slovinském Mariboru.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: kdu.cz

Jak si vysvětlujete, že jste neměl protikandidáta?

Myslíte, že je to tím, že jste tak dobrý, nebo že se do toho nikomu nechtělo, protože a tom nejste dobře, o čemž svědčí i vaše oslabení ve volbách a celkové preference, podle níž byste ve sněmovně bez ODS vůbec nebyli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Koudelka (Trikolora): Andrej Babiš ve střetu zájmů není

22:06 Koudelka (Trikolora): Andrej Babiš ve střetu zájmů není

Střet zájmů upravuje zákon č. 159/2006 Sb., o střetu zájmů. Podívejme se, zda dopadá na Andreje Babi…