Stanjura (ODS): Opozice nic nedestabilizuje, chceme se jen ptát

18.06.2014 12:36

Projev na 10. schůzi Poslanecké sněmovny dne 18. 6. 2014.

Stanjura (ODS): Opozice nic nedestabilizuje, chceme se jen ptát
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zbyněk Stanjura

Děkuji za slovo. Myslím, že je dobře, že se dělají stenozáznamy. Člověk má občas pochybnosti, jestli to k něčemu je, ale podle mne je to dobře, že si pak skutečně můžeme přečíst, co kdo řekl.

Paní ministryně Válková ve svém vystoupení zaútočila na opozici a říkala, že my to chceme destabilizovat, že ji skandalizujeme, chodíme do médií. Tak zkusím připomenout fakt. Za prvé se můžete podívat na stenozáznam našich dnešních vystoupení, nic takového tam nenajdete. Zato jsem se v médiích dočetl: Ministryně Válková je autokrat. Autor výroku ministr financí Andrej Babiš.

Předminulý týden jsem četl o kritice paní ministryně, kterou v médiích vedla Hana Marvanová, která bezesporu není členkou opoziční strany, i když kdysi byla, to je třeba zase přiznat, že kdysi naší členkou byla. Tento týden kritizuje paní ministryni náměstek nominovaný ČSSD. Ani ten není členem skutečně opozičních pravicových stran. Takže paní ministryně si stěžuje, že na ni někdo útočí, bezdůvodně, bez důkazů obviní opozici z věcí, které dělají její předseda a její bývalí náměstci. Tak si sami můžete udělat obrázek, zda ta ukřivděnost toho, jak ta zlá opozice brání v dobré činnosti paní ministryně, zda odpovídá realitě nebo ne. My o tom jen chceme debatovat. A já sám jsem říkal, že nevím, kde je pravda, ale že jsem jen citoval z novin vyjádření exnáměstka Šterna. Jestli si paní ministryně myslí, že někdo z nás, který dříve byl ministrem, by nechal náměstka, který udá ministra -

no to nenechal. My přece nechceme říkat, že to je běžný vzorec chování, že náměstek nesouhlasí se svým ministrem či ministryní, tak běží na policii. No to tedy není. To nám nevkládejte do úst. O tom přece debatovat nechceme. Kdybychom o tom chtěli debatovat, tak bod by se jmenoval např. Důvody odvolání náměstka Šterna. Ale ty jsou nám jasné. Jsou prostě věci, které nemůže náměstek překročit. Pokud to bylo tak vážné a myslí si, že tam nějaké podezření je, tak musí nést následky svého činu, což mj. naprosto logicky je odvolání z funkce. Byl bych rád, abychom se vyjadřovali k tomu, co opozice skutečně řekla nebo udělala, klidně kriticky, v tom není žádný problém, my tou kritikou také nešetříme. Ale ne, že si vymyslím, co udělala opozice, a to pak zkritizuji. Vím, že je to oblíbená metoda, že to vypadá dobře. Vy jste udělali to a to, já s tím zásadně nesouhlasím. Takže připomínám: Poslední mediální tři týdny vždycky někdo rozpoutal z vládní koalice, nikdy to nebyl člen opozice. A opozice se najednou ptá, protože tam nesedí, ani na vašich poradách ani na vašich koaličních radách, kde je vlastně pravda? My jsme vám nabídli, paní ministryně Válková, šanci, abyste nám to řekla, jak to vlastně je, jak to vidíte vy. Pokud se někdo bude chtít zastávat exnáměstků, tak bude mít možnost v rozpravě to udělat a vy budete moci reagovat. To je úplně všechno. Takže příště, prosím, nás kritizujte za to, co skutečně řekneme nebo co skutečně uděláme, to je naprosto v pořádku, na takovou kritiku jsme připraveni, jsme případně připraveni potom i obhajovat své kroky, ale nejsme připraven nést odpovědnost za to, že vás kritizuje Hana Marvanová, pan exnáměstek Štern, anebo za to, že váš předseda říká, že jste autokratka. Za to opravdu odpovědnost nést nechci a nemůžu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PSP ČR

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Červíčková (ANO): Sice symbolické gesto, ale i to se počítá

8:35 Červíčková (ANO): Sice symbolické gesto, ale i to se počítá

Komentář na facebookovém profilu k hřejivému pocitu z vykonané práce.