„Na území, kde se ČOV nachází, jsou zvodněné pískové terasy spolu s jímacím řádem východočeské vodárenské soustavy. Riziko znečištění podzemních vod je tu zcela reálné. Navíc má územní plán svůj smysl a počítá s klíčovými rezervami pro rozvoj města. Nelze ho takto ignorovat,“ říká předsedkyně zastupitelského klubu ANO Monika Štayrová.
ČOV v Březhradě původně čistila jen odpady neobsahující nebezpečné kontaminanty. S integrovaným povolením provozu od královéhradeckého krajského úřadu, které firma Purum získala na konci července, se ale mají do čističky vyvážet i odpady s obsahem těžkých kovů, barev a laků, s olejem, chrómem, s kyselými oplachy z kovů nebo obsahem alkálií. Čistit se má i chemicky. Obzvlášť zranitelná je přitom oblast, kde se nachází Opatovský písník, lázeňské a další vodárensky cenné lokality. Zamořen by mohl být až studnový systém VAK Pardubice. Pokud by se situace v prameništi Litá, které zásobuje Hradec Králové, nadále zhoršovala, mohla by právě tato lokalita posloužit jako rezervní pomocný zdroj pro město. Uvažovalo se tak i v minulosti. Tehdy ovšem patřil tento vodní zdroj bývalému masokombinátu Salma. Město by ale mělo s touto oblastí pro její strategické umístění počítat a smět ho využít třeba v období sucha.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV