Štětina (TOP 09): Začlenění Moldavska do Evropy je klíčové

13.11.2014 15:19

Vyjádření europoslance Jaromíra Štětiny k dnešnímu hlasování o asociační dohodě EU a Moldavska.

Štětina (TOP 09): Začlenění Moldavska do Evropy je klíčové
Foto: Daniela Černá
Popisek: Jaromír Štětina

Asociační dohoda EU a Moldavska přichází v situaci, kdy Putinovské Rusko dramaticky zvyšuje svou vojenskou přítomnost v okupovaném Podněstří

Evropský parlament dnes hlasuje o ratifikaci asociační dohody EU a Moldavska, která se tak po Ukrajině stává druhou postsovětskou zemí, s níž EU uzavírá strategické partnerství. Klíčová část asociační dohody - dohoda o volném obchodu - je prozatímně prováděna již od 1. září jako výraz naléhavé potřeby podpořit Moldavsko.

"Moldavsko se nachází ve složité situaci, která vyžaduje evropskou pomoc. Čelí bezprostřední hrozbě ze strany Ruska, které v poslední době zvýšilo svou vojenskou přítomnost v okupované části země z 1 tisíce vojáků na 5 tisíc a stupňuje svoji agresivní politiku i zavedením zákazu dovozu některých výrobků z Moldavska. Evidentní ruskou snahu zmařit proces přidružování východních sousedů EU považuji za součást širšího záměru destabilizovat celou oblast východní Evropy a následně dosáhnout narýsování nových geopolitických i geografických hranic na evropském kontinentě. I proto je dnešní hlasování začleňující Moldavsko do Evropy tak klíčové", uvádí k dnešnímu hlasování o ratifikaci asociační dohody EU a Moldavska Jaromír Štětina, člen výboru EP pro zahraniční věci.

Hlasování v Evropském parlamentu je symbolickou podporou moldavským demokratům v jejich snaze zabránit vítězství komunistických a protokomunistických sil v Moldavsku v nadcházejících parlamentních volbách, po kterém by hrozilo odvrácení země z evropského směřování a příklon k Rusku.

Bezprostředně po hlasování Štětina odlétá do Moldavska na pracovní cestu jako člen delegace Evropské lidové strany. Během svého pobytu se setká s prezidentem země Nicolaem Timoftim a s premiérem Iuriem Leancou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jaromír Štětina

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Decroix (ODS): Tahle kampaň byla moje politická premiéra. Takový skok bez padáku do prázdna

9:15 Decroix (ODS): Tahle kampaň byla moje politická premiéra. Takový skok bez padáku do prázdna

Komentář na facebookovém profilu k vlastní kandidatuře do eurovoleb