Snad je to matematická nutnost, že křesťanství – největší náboženství světa (podle Wikipedie 33% všech lidí) je také náboženstvím nejpronásledovanějším: nejméně 100 milionů křesťanů je terčem různých forem represe, 100 000 z nich je ročně údajně pro svoji víru zabito. EU se k tomuto problému doposud stavěla spíše zády. Zatímco v roce 2011 pogromy na křesťany v Íráku nenalezly u EU odpovídající odezvu (viz můj dřívější blog zde), zdá se, že poslední události v Egyptě, kde členové Muslimského bratrstva mají křesťany na mušce (zde a zde), přece jen připomněla Evropské unii, že lidská práva se nevztahují jen na muslimy v Evropě, ale i na křesťany ve světě.
Rada ministrů EU v červnu 2013 schválila dokument k náboženské svobodě ve světě (mj. na doporučení Evropského parlamentu). Nejde jen o bezzubou politickou deklaraci: EU převedla svůj postoj do všeobecně srozumitelného jazyka – jazyka peněz. Poprvé EU rozhodla, že poskytování rozvojové pomoci bude vázat na dodržování náboženské svobody. Zdá se to obecné, ale vzhledem k tomu, že toto rozhodnutí je adresováno státům a osobám mimo EU, je evidentní, že konečně jde o křesťany.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kdu.cz