Technik (ČSSD): Energii z jádra a zemního plynu Česká republika potřebuje

27.09.2014 19:25 | Zprávy

Ve sdělovacích prostředích v současnosti přibývají zprávy o tom, že další reaktory tuzemských jaderných elektráren nejsou potřeba. Důvodem k tomuto závěru je současná pověst České republiky coby obra mezi evropskými exportéry elektřiny.

Technik (ČSSD): Energii z jádra a zemního plynu Česká republika potřebuje
Foto: CSSD.cz
Popisek: Logo ČSSD

Za zmínku ale také stojí fakt, že tato informace se dává do souvislosti pouze s jádrem, nikoliv s jinými energetickými zdroji. Jde tak o účelové tvrzení, před kterým je třeba se mít na pozoru.

Je sice pravda, že v České republice nyní převažuje export elektřiny nad importem, energetická bezpečnost státu však vyžaduje strategická rozhodnutí dlouhodobého charakteru. Musíme brát v potaz aspekty, které exportní převahu mohou v krátkodobém časovém horizontu negativně ovlivnit. Jde například o pokles těžby hnědého uhlí, situaci spojenou s ukončením činnosti jaderných elektráren v Německu, zpřísnění emisních limitů po roce 2016. Na trend zpřísňování emisních limitů podpořený poklesem těžby hnědého uhlí je nutné reagovat hledáním jiných zdrojů elektrické energie, a to i v časech energeticky stabilizovaných. Mezi potencionální energetické zdroje blízké budoucnosti je možné zařadit zemní plyn, formy obnovitelných zdrojů, či právě výrobu elektřiny z jádra.

V životě není nic jednoznačné. Energetická problematika láká mnoho zájmových hnutí a organizací. Je důležité udržení energetické soběstačnosti České republiky, a to společně se zajištěním sociálního smíru mezi jejími obyvateli. Podporuji prodloužení licence provozu v Jaderné elektrárně Dukovany do roku 2035-2037. S ohledem na energetickou budoucnost se dále přikláním k výstavbě 5. bloku dukovanské elektrárny. Nových 1200 MW výkonu pomůže nejenom nahradit pokles výroby v postupně odstavovaných uhelných elektrárnách, ale zároveň zajistí přes dva tisíce pracovních míst v regionu Třebíčska na dalších několik desítek let. Obdobně je nutné přistupovat k dalšímu energetickému zdroji, kterým je zemní plyn. Na rozdíl od elektrické energie Česká republika nebude nikdy patřit k zemím nezávislým na dodávkách plynu z Ruska, či středního východu. Rozmach paroplynových elektráren, nahrazení uhlí plynem v teplárnách, či otázka využití zkapalněného zemního plynu jako paliva v automobilovém odvětví to vše jsou dnes již známé oblasti vyžadující dostatečné zabezpečení této dovážené komodity. Nestabilní politická situace na Ukrajině a v zemích na východ od našich hranic, stejně jako nutnost vyrovnávání přirozených, či mimořádných odběrných výkyvů představuje další možné hrozby pro zdravý rozvoj a prosperitu České republiky. V souvislosti s tímto podporuji záměr budování zásobníku plynu v lokalitě posledního uranového dolu ve střední Evropě - v lokalitě Rožná na Bystřicku. Výstavba plynového zásobníku o objemu 180 mil. m3 pomůže ochránit české spotřebitele před případnými výpadky v dodávkách zemního plynu a zároveň podpoří tíženou zaměstnanost v ohroženém bystřickém regionu.

Psáno pro blog idnes.cz

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČSSD

Zajímá mě, co si přeje ODS?

Protože vy na jednu stranu tvrdíte, že: ,,Zdá se, že si voliči nepřejí další federalizaci EU, bezbřehou migraci a ničení konkurenceschopnosti a životní úrovně radikální zelenou ideologií vtělenou do Green Dealu. To je nadějná zpráva." Jak ale vysvětlíte vaše spojení s Lidovci a TOPkou? Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Vzdát se míru znamená zemřít pro Ukrajinu, řekl Orbán

22:12 Okamura (SPD): Vzdát se míru znamená zemřít pro Ukrajinu, řekl Orbán

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k míru na Ukrajině.