Technik (ČSSD): Energii z jádra a zemního plynu Česká republika potřebuje

27.09.2014 19:25 | Zprávy
autor: ČSSD

Ve sdělovacích prostředích v současnosti přibývají zprávy o tom, že další reaktory tuzemských jaderných elektráren nejsou potřeba. Důvodem k tomuto závěru je současná pověst České republiky coby obra mezi evropskými exportéry elektřiny.

Technik (ČSSD): Energii z jádra a zemního plynu Česká republika potřebuje
Foto: CSSD.cz
Popisek: Logo ČSSD

Za zmínku ale také stojí fakt, že tato informace se dává do souvislosti pouze s jádrem, nikoliv s jinými energetickými zdroji. Jde tak o účelové tvrzení, před kterým je třeba se mít na pozoru.

Je sice pravda, že v České republice nyní převažuje export elektřiny nad importem, energetická bezpečnost státu však vyžaduje strategická rozhodnutí dlouhodobého charakteru. Musíme brát v potaz aspekty, které exportní převahu mohou v krátkodobém časovém horizontu negativně ovlivnit. Jde například o pokles těžby hnědého uhlí, situaci spojenou s ukončením činnosti jaderných elektráren v Německu, zpřísnění emisních limitů po roce 2016. Na trend zpřísňování emisních limitů podpořený poklesem těžby hnědého uhlí je nutné reagovat hledáním jiných zdrojů elektrické energie, a to i v časech energeticky stabilizovaných. Mezi potencionální energetické zdroje blízké budoucnosti je možné zařadit zemní plyn, formy obnovitelných zdrojů, či právě výrobu elektřiny z jádra.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Obrana

Pořád se mluví jen o navyšování výdajů na obranu. Ale jak hodláte řešit problém, že chybí lidi? A je nebo podle vás zárukou naší bezpečnosti naše členství v NATO? Já se obávám, že kdyby bylo nejhůř, tak nás jeho hlavní strůjce USA nechá na holičkách.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Havlíček: Je třeba, abychom si přestali lhát

21:03 Ministr Havlíček: Je třeba, abychom si přestali lhát

Projev na 26. schůzi Senátu 17. června 2026 - odpověď na reakce senátorů k jednání Evropské rady 18.…