Tomášek (SaS): Vláda je neomalená, obírá zdravotnictví o lékaře

07.10.2016 9:40 | Zprávy

Vláda zvyšuje náborem počet úředníků o 15-30 tisíc v situaci, kdy je ve všech oborech hospodářství akutní nedostatek personálu. Zejména bolestivé je to ve zdravotnictví. Zdá se, že to je volební úplatek. FUJ!

Tomášek (SaS): Vláda je neomalená, obírá zdravotnictví o lékaře
Foto: Archiv FT
Popisek: František Tomášek, vedoucí kandidát koalice Soukromníků a Svobodných do krajských voleb v Královéhradeckém kraji

Lékařů je velký nedostatek, jak tedy přimět mladé lidí, aby jejich řady doplnili?

Tvrzení, že lékařů je velký nedostatek je relativní, pokud objemy lékařské péče a tím nároků na lékaře jsou vzaty jako neměnné a jediné možné. Všichni víme, že to není pravda a že např. Velká Británie má na jednoho lékaře téměř dvojnásobek obyvatel. Podobné statistiky jen pro porovnání najdeme i u policie (u nás 1 policista na 270 obyvatel, ve Finsku 750) u soudců – Japonsko stejný počet soudců na sedminásobek obyvatel, atd.. Náš expert na zdravotnictví pan MUDr. Havrda říká, že naše zdravotnické standardy jsou na vysoké úrovni a zároveň jsou rigorózní, stanovují např. kolik lékařů a s jakou kvalifikací musí být u té které operace, kolik zdravotních sester, kolik a s jakou kvalifikací musí být lékařů v konkrétní nemocnici aby mohly mít akreditované oddělení atd.. Zároveň zákoník práce určuje počet pracovních hodin či přesčasů, které smí lékař absolvovat za měsíc. Na tyto normy chybí celostátně velké množství lékařů i zdravotních sester, a aby vůbec pokryly akutní zdravotní případy trvale nedodržují předpisy a normy na vlastní rizika. Tento stav považujeme za neudržitelný. Já ho pokládám za obdobu komunistického režimu, když jsme žili v totalitě, ale ústavu a zákony jsme měli nejdemokratičtější na světě. Vláda ze sebe nemůže sejmout zodpovědnost tím, že jí přesune na lékaře a nemocnice, zejména když sama značnou měrou k tomuto stavu přispěla zrušením zdravotnických poplatků, a domnívám se že standardy počtů personálního obsazení určené direktivně jsou často motivovány potřebou vyvázání se ze zodpovědnosti a tím přehnané a nereálné.

Dodnes se stydím že jsem nemohl legálně za záchranu života( v neděli odpoledne) dát našemu zdravotnictví legálně nejméně 70 tisíc Kč. Zaměstnal jsem totiž 15 vysoce kvalifikovaných zdravotníků. Současný systém zdravotního pojištění je daní nikoliv pojištěním. Výše direktivně určovaného zdravotního pojištění je limitována ekonomickou únosností té nejméně majetné skupiny obyvatelstva. Já bych například uvítal, aby systém umožňoval vložení jakékoli částky peněz jako výraz vděčnosti za vynikající práci na vlastní účet vedený u zdravotní pojišťovny. Individuální pojistné smlouvy jsou totiž podmínkou dalších úvah, například že by lékař na základě našeho pověření uzavíral za nás konkrétní smlouvy např. stanovení cen jednotlivých zdravotnických úkonů. Zároveň by umožnily podstatně zvýšit objemy peněz do zdravotnictví investovaných.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Helena Langšádlová byl položen dotaz

Proč se bát Ruska, když jsme v NATO?

Nebo nevěříte v případnou pomoc NATO? A myslíte, že Rusko zamýšlí začít třetí světovou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Proč je elektřina v ČR tak drahá?

9:15 Vích (SPD): Proč je elektřina v ČR tak drahá?

Otloukánci od EU i vlastní vlády. Češi, Moravané a Slezané to ale mohou změnit už začátkem října.