Tourek (KDU-ČSL): Participativní financování sociálních služeb

11.04.2023 8:17 | Komentář

Predikce vývoje počtu obyvatel Kraje Vysočina ve věku 65+ do roku 2050 je neúprosná. Ze současných více jak 104 tisíců seniorů bychom se měli dostat až na 148 tisíc. To je nárůst o téměř 30%.

Tourek (KDU-ČSL): Participativní financování sociálních služeb
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta Světlá nad Sázavou Mgr. Jan Tourek (KDU-ČSL)

Statistiky jsou neúprosné i v nárůstu čísel u civilizačních seniorských chorob jako je demence a Alzheimer. U seniorů s těmito chorobami je téměř jistá postupná nesamostatnost a závislost na péči jiných osob. Velice často funguje rodina a nejbližší příbuzní, ale někdy chybí úplně nebo po nějaké době již nejsou schopni náročnou péči zvládat. Na řadu přicházejí terénní a pobytové sociální služby. A k tomu, aby byly dostupné pro všechny i za několik desítek let, je nutné je neustále rozvíjet, rozšiřovat a zkvalitňovat. Což vede k neustálému navyšování finančních prostředků. V tuto chvíli se na financování sociálních služeb podílí především stát, kraje a obce III. typu. Řada obcí I. a II. typu také na činnost některých sociálních služeb přispívá, ale jedná se o ad hoc přístup, který nemá návaznost na celkovou potřebnost sociálních služeb v daném správním obvodu. Proto nyní pro malé obce připravujeme nový koncept spoluúčasti na financování sociálních služeb, vycházející z počtu obyvatel v dané obci. Jsem přesvědčen, že největší finanční břemeno i nadále zůstane na státu, krajích a velkých obcích, ale i ty nejmenší obce by se na fungování sociálních služeb finančně podílet měly. Pak bude naší povinností na oplátku zajistit dostupnost a odpovídající kvalitu těchto služeb po celém území Vysočiny. A to mohu za kraj slíbit!

Jan Tourek (KDU-ČSL), radní Kraje Vysočina

Zdroj.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hřib (Piráti): V investicích do infrastruktury pro cyklisty pokračujeme

22:01 Hřib (Piráti): V investicích do infrastruktury pro cyklisty pokračujeme

Informace na svém veřejném facebookovém profilu k dalším investicím do infrastruktury pro cyklisty v…