Váhalová (ČSSD): Strach nesmí být silnější než odpovědnost

26.08.2016 19:24

Na letním zasedání Parlamentní shromáždění Rady Evropy (PS RE) byla zahájena rozsáhlá informační kampaň proti terorismu pod názvem „Ne nenávisti, ne násilí“ (NoHateNoFear).

Váhalová (ČSSD): Strach nesmí být silnější než odpovědnost
Foto: facebook
Popisek: Poslankyně za ČSSD Dana Váhalová
reklama

Členové PS RE vyjádřili svůj postoj proti nenávisti a strachu s cílem zabránit šíření nepřátelství a strachu. Terorismus nesmí zastrašovat a zbavovat odvahy mít právo na zásadní rozhodování. Předseda PS RE, Pedro Agramunt ve svém projevu řekl:

„Terorismus se stal realitou života. Brutální útoky v Istanbulu, Bruselu, Tunisu, Paříži a v poslední době v Orlandu, vzaly životy mnoha našich občanů. Tyto ohavné útoky zanechaly hluboké jizvy, které se budou dlouho hojit. Terorismus je násilí propočítané tak, aby vytvořilo atmosféru strachu, paniku, zoufalství, hněv a nenávist. Ale teror funguje pouze tehdy, když se necháme poddat strachu a hněvu, který nám potom diktuje, co se bude dít dál. Nesmíme spadnout do této pasti. Musíme jim bránit v dosažení jejich širšího cíle, aby nás rozdělili."

PS RE podporuje boj proti terorismu v souladu s hodnotami, jako jsou lidská práva, demokracie a právní stát, které spojují a vytváří silná společenství. Je třeba zajistit bezpečnost, aniž by byla nepřiměřeně omezována svoboda občanů, nebo okleštěna občanská práva. Je potřeba zachovat fungující občanskou společnost, která podporuje otevřenou diskusi, vytváří důvěru, porozumění a vyjadřuje odhodlání hájit zájmy občanů.

Svými rezolucemi vyzývá země k řešení problémů, protože v opačném případě různé populistické skupiny a hnutí zneužívají strachu lidí k destabilizaci celé společnosti. Největší odpovědnost mají politici, tito musí transparentně a odpovědně informovat veřejnost, hájit dodržování základních práv a svobod a respektování lidské důstojnosti. Tak mohou posilovat imunitu proti strachu a nenávisti.

Prostřednictvím iniciativy „NoHateNoFear" chce PS RE aktivizovat co nejvíce lidí – politiků, akademiků, novinářů, náboženských vůdců, představitelů občanské společnosti a občanů, aby společně řekli " Ne strachu a nenávisti". Předseda PS RE P. Agramunt se proto osobně účastnil také zasedání Parlamentního shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě v Tbilisi, kde oslovil další poslance, členy této organizace z 57 členských zemí a vyzval k podpoře této iniciativy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Toman: Počet domácností napojených na veřejný vodovod v roce 2019 vzrostl

13:45 Ministr Toman: Počet domácností napojených na veřejný vodovod v roce 2019 vzrostl

Loni opět stoupl počet obyvatel napojených na veřejný vodovod. Vyplývá to z výsledků celostátního mo…