Vícha (ČSSD): Stálé kryty už v Bohumíně ani jinde neslouží, v minulosti došlo k jejich vyřazení

09.03.2022 20:41

Spolu s válečným konfliktem na Ukrajině se i lidé v České republice začínají zajímat o vlastní bezpečnost. Na sociálních sítích aktuálně koluje seznam stálých krytů, z nichž třicítka je lokalizována přímo v Bohumíně.

Vícha (ČSSD): Stálé kryty už v Bohumíně ani jinde neslouží, v minulosti došlo k jejich vyřazení
Foto: Daniela Černá
Popisek: Starosta Bohumína Petr Vícha na setkání Svazu měst a obcí ČR v Ostravě

Radnice upozorňuje, že jde o místa, která už tomuto účelu neslouží. Tyto kryty byly stejně jako jinde v ČR již dříve vyřazeny. Vedení města současně vyzývá obyvatele, aby nepodléhali neopodstatněné panice. 

Anketa

Zvládne Petr Fiala krizi cen energií a pohonných hmot?

hlasovalo: 70725 lidí

„Soudím, že bychom měli zachovat klid. Válka nás postihne nejvíce v ekonomické oblasti. Dopadne na ceny energií, na sociální služby a zdravotnictví, projeví se zvýšením inflace a nedostatkem některého zboží. Jsme členy NATO a vojenské napadení našeho území je vysoce nepravděpodobné,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha.

Město podle něj v dnešní době nedisponuje žádnými stálými úkryty. Byly vyřazeny v roce 2004, poté postupně Hasičský záchranný sbor začal vyřazovat i další kryty v majetku jiných subjektů. „Pamatuji, že ještě v době po roce 1989 mělo město v evidenci několik stálých krytů, které byly nákladně udržovány, včetně ventilace. Tyto kryty byly postupně rušeny a myslím, že úvaha státu byla zřejmá. Stali jsme se členy NATO a nepředpokládá se, že by nás někdo vojensky atakoval,“ řekl k historii stálých úkrytů starosta. Jak podotkl, na území města navíc došlo k jejich vyřazení také proto, že se nacházejí v záplavovém území či v zóně vnějšího havarijního plánování chemického podniku Bochemie.

Bohumín nyní bývalé stálé tlakově odolné kryty eviduje jako 18 improvizovaných úkrytů s celkovou kapacitou 398 osob. Jako improvizovaný úkryt lze ale použít jakékoliv suterénní či sklepní prostory, které jsou zcela nebo částečně zapuštěné, tedy i sklepy bytových a rodinných domů. „Věříme, že nenastane situace, kdy by bylo potřeba toho využít. Je třeba se věnovat běžnému životu, nic víc nemůžeme udělat. Dobročinnost a skromnost jsou na místě. Město se v rámci svých možností snaží pomoci některým uprchlíkům, a to jak finančně, tak i ubytovacími kapacitami. A děkujeme také našim občanům za jejich obětavost a podporu,“ uzavřel Vícha.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lachnit (ANO): Lež se nastoluje jako světový řád

12:12 Lachnit (ANO): Lež se nastoluje jako světový řád

Třicet, čtyřicet, nebo sedmdesát? Nedá se to přesně spočítat, ale bylo to hodně. Odpor k vládní poli…