Vinklátová (SLK): Každá tradice se vyvíjí, novou podobu dostávají i vánoční ozdoby a dekorace

21.12.2021 22:23 | Tisková zpráva

Spěch a shon, nákupní horečka a všudypřítomný mumraj – tak někdy působí předvánoční období. Je proto dobré najít si v rámci duševní očisty i čas na příjemné věci: třeba návštěvu výstavy nebo procházky městem či do přírody.

Vinklátová (SLK): Každá tradice se vyvíjí, novou podobu dostávají i vánoční ozdoby a dekorace
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Květa Vinklátová

Severočeské muzeum v Liberci představuje až do 13. února příštího roku výstavu Design Vánoc?!, která prezentuje ozdoby současných designérů spolu ohlédnutím za dřívějšími podobami těchto dekorací. Muzeum je otevřené denně kromě pondělí, od 10 do 19 hodin.

„Vánoce a dekorace, které je v našich domovech doprovázejí, máme spojené hlavně s tradičními materiály a tvary. Každá tradice se ale vyvíjí, přizpůsobuje se své době a přizpůsobují si ji také pokračovatelé. Vánoční ozdoby a dekorace tak dostávají novou podobu. Výstava vám ukáže, jak k tématu přistoupili současní designéři,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Naladit se na příjemnou předvánoční atmosféru v Jablonci nad Nisou je možné během návštěvy Palace Plus. Návštěvníci tam najdou užitkové i dekorativní sklo, regionální výrobce bižuterie, ale také vánoční ozdoby. Palace Plus je centrum zážitků, které pořádá tvůrčí dílny i předvádění výroby. Otevřeno je od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin a v sobotu od 9 do 12 hodin.

Anketa

Budete se o Vánocích omezovat při setkávání s přáteli a příbuznými?

14%
83%
hlasovalo: 27854 lidí

Masarykovo náměstí ve Frýdlantu zdobí vánoční strom a na nádvoří radnice lze během Adventu obdivovat vyřezávaný Betlém v životní velikosti, jehož autorem je Tomáš Gärtner z Jablonce nad Nisou. Každý rok na něm přibude nová postava; letošní novou figurou je ponocný a oslík. Betlém je přístupný každý všední den podle otevírací doby radnice a v sobotu podle otevírací doby Turistického informačního centra.

Ve Frýdlantu vznikla v letošním roce Betlémská stezka. Stezka vede městem a na každém zastavení je k vidění betlém, který je umístěný v okně, výloze či vývěsce. Betlémy jsou ručně vyráběné z různých materiálů – papírové, dřevěné a další. V městském infocentru je k dostání plánek stezky s popisky.

K času Adventu a Vánoc patří koncerty. Na svatého Štěpána, tedy 26. prosince, se v kostele sv. Petra a Pavla v Horním Tanvaldu uskuteční Svatoštěpánský benefiční koncert. Vystoupí Luděk Vele, sólista Opery Národního divadla, František Štěpán a Bohuslav Ledl. Vstupenky je možné zakoupit na portálu ZDE, koncert začíná o půl čtvrté odpoledne.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Pomoc občanům

Vážený pane Jurečka, včera jste byl v Superdebatě na CNN Prima News, poraďte a odpovězte mi na otázku, jak mám s rodinou vyžít se 100 korunou na den? Bydlím v podnájmu, na vlastní byt nemám... Vydělávám minimální mzdu stejně jako partnerka....a do toho máme dítě. Pokud jste Muž na svém místě, odpoví...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prezident Zeman: NKÚ je jedinou překážkou plýtvání našich politiků

13:16 Prezident Zeman: NKÚ je jedinou překážkou plýtvání našich politiků

Komentář na facebookovém profilu ke kontrole nakládání politiků s penězi daňových poplatníků