Vinklátová (SLK): Šaldovo a Naivní divadlo podpoří kraj sedmi miliony korun

13.06.2022 6:37 | Tisková zpráva

Poskytnutí neinvestičních a investičních dotací z rozpočtu Libereckého kraje Naivnímu divadlu Liberec a Divadlu F. X. Šaldy Liberec schválili na svém zasedání krajští radní.

Vinklátová (SLK): Šaldovo a Naivní divadlo podpoří kraj sedmi miliony korun
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Květa Vinklátová

V souladu s memorandem uzavřeným mezi Libereckým krajem a statutárním městem Liberec je vyčleněno v rozpočtu odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu 5 milionů korun na investiční dotace a dva miliony korun na podporu těchto divadel. „Dva miliony korun rozdělí kraj coby provozní příspěvek mezi obě scény. Částkou 1.470.000 korun podpoří činnost Divadla F. X. Šaldy a 530.000 korunami Naivní divadlo,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Investičními dotacemi pak kraj přispěje na konkrétní výdaje divadel. „Druhou etapu výměny sedadel v hledišti Šaldova divadla na 2. a 3. balkonu a výměnu podlahových krytin podpoří částkou 3 810 000 korun. V rámci této dotace bude také v Malém divadle upraven venkovní vstupní prostor včetně venkovního nábytku, vitríny pro propagaci a vývěsní plochy u vstupu a zakoupen jeden hudební nástroj pro orchestr divadla. Částka 790 tisíc korun pak pomůže při koupi projektoru s objektivem, který bude v Divadle F. X. Šaldy sloužit k projekcím během představení,“ vypočítal Jiří Ulvr krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova. Dotaci 400 tisíc korun poskytne kraj Naivnímu divadlu na nákup osvětlovacího pultu. „Nový osvětlovací digitální pult nahradí ten současný, který pochází z roku 2010,“ poznamenal Ulvr.

Padesát tisíc korun pak kraj věnuje na propagaci Naivního divadla a potažmo sebe sama v zahraničí. „Naivní divadlo Liberec dostalo pozvání k účasti na mezinárodním festivalu loutkových divadel SAMPO 2022, který se bude konat letos v srpnu v Helsinkách. Naivní divadlo požádalo o finanční podporu na přepravu osob a dekorací do Finska. Vystoupením na mezinárodním festivalu bude divadlo reprezentovat i Liberecký kraj,“ vysvětlila Vinklátová.

Anketa

Má prezident Zeman vaši důvěru? (Ptáme se od 8.6. 2022)

66%
31%
hlasovalo: 19760 lidí

Na financování příspěvkových organizací v oblasti kultury, které mají nadregionální význam, se kraj dohodl spolu s městem. Liberecký kraj se zavazuje přispívat na investice a opravy libereckému Divadlu F. X. Šaldy a Naivnímu divadlu Liberec částkou 5 milionů korun po dobu deseti let, počínaje rokem 2022. Příspěvek na činnost divadel ze strany kraje činí dva miliony. Stejný závazek přislíbilo i statutární město Liberec. Na investice a opravy zoologické a botanické zahrady bude přispívat každoročně 25 milionů korun. Kromě toho podpoří také pravidelným příspěvkem činnost šesti městských poboček Krajské vědecké knihovny v Liberci, a to konkrétně 3,7 milionu korun.

„Jedná se o pokračování dlouholeté podpory. Mimo ni navíc před dvěma lety schválila krajská rada kvůli komplikované koronavirové situaci mimořádný příspěvek ve výši 10 milionů právě pro městské příspěvkové organizace. Je naší společnou odpovědností, aby instituce, jakými jsou liberecká divadla, ale i zoologická a botanická zahrada, galerie i muzeum, fungovaly a měly do budoucna co nejlepší podmínky pro další rozvoj,“ uzavřela náměstkyně Vinklátová.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Jaké jsou důvody pro zvýšení věkové hranice odchodu do penze ?

Jaké jsou důvody pro změny odchodu do penze našich občanů v 68 letech,když v žádném evropském státě není hranice odchodu do penze tak vysoká, přičemž spousta zemí je na tom ekonomicky podstatně hůře ? Nejde ze strany KDU-ČSL o další asociální opatření ?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Balík branné legislativy je tady. Oni nás prostě do té války zatáhnou!

18:02 Vích (SPD): Balík branné legislativy je tady. Oni nás prostě do té války zatáhnou!

Vláda se snaží prosadit zásadní změnu čtyř zákonů v oblasti obrany schválením Sněmovnou už v prvním …