Vinklátová (SLK): Vánoční atmosféru navodí víkend v Křišťálovém údolí

07.12.2022 5:34 | Tisková zpráva

Křišťálové údolí opět otevírá své brány. Na víkend 10. a 11. prosince si skláři a šperkaři připravili dny otevřených dveří přímo ve svých provozech napříč celým krajem. Programem naladí své návštěvníky na blížící se Vánoce. Jde o poslední letošní akci v Křišťálovém údolí.

Vinklátová (SLK): Vánoční atmosféru navodí víkend v Křišťálovém údolí
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Květa Vinklátová

„Vánoce v Křišťálovém údolí nabídnou návštěvníkům sklářských provozů a ateliérů možnost koupit dárky pro své milé z rukou místních mistrů a také strávit příjemný adventní čas,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Na mnoha místech tak nebude chybět svařené víno nebo koledy. Vánoční dílny pro děti a dospělé připravují i v muzeích. Ve Sklářském muzeu v Kamenickém Šenově uvidí návštěvníci po oba dny práci se sklem nad kahanem umělce Davida Wünsche, připraveny budou také kreativní dílny.

Nedaleko odtud na Práchni nabídne studio Bystro Design ukázku broušení a tvorbu vánočních ozdob z plochého skla vyráběné technikou Tiffany. Pouze v sobotu lze zavítat do šenovské podnikové prodejny s designovými i tradičními svítidly Preciosa Lustry nebo do galerie Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově.

V Novém Boru si ve Sklářském muzeu připravili po oba dny vánoční dílničky, v sobotu mohou zájemci navštívit také Galerii NATĚLO s autorskými šperky místní výroby. Zásobu korálků na navlékání během dlouhých zimních večerů nabízí prodejna Korálky Nový Bor.

Anketa

Dáte za Vánoce (v součtu výdajů) letos víc než loni?

hlasovalo: 11625 lidí

U sklářské hutě se lze ohřát v Kunraticích u Cvikova ve sklárně Pačinek Glass, ve Svojkově ve sklárně Haidl a syn, ve Sklářské krčmě AJETO v Lindavě nebo ve sklárně Novotný Glass v Novém Boru.

Zcela výjimečný program si připravila ve spolupráci se skláři i Farma Hvozd v obci Krompach v Lužických horách, a to od 9. do 11. prosince: v pátek nabídne rozhovory se sklářskými mistry, degustaci vín z tradičního skla nebo atrakci zvanou Pačinkův vánoční stůl, o víkendu pokračuje program pro děti i dospělé.

V Jablonci nad Nisou se konají akce hned na několika místech. Tvořivé dílny s výrobou skleněných ozdob, náramků, knoflíků či přání se uskuteční v Muzeu skla a bižuterie, Křišťálovém ráji, Arcon Bijoux a G&B Beads.

V Liberci lze zavítat do vánočního obchodu firmy Glassor na Sokolovském náměstí s doprovodným programem. „Adventní program nabízí i Severočeské muzeum v Liberci s unikátní Křišťálovou věží a nejdelším skleněným žebříkem či multimediální instalací k historii sklářství,“ uvedl manažer Křišťálového údolí David Pastva. Unikátní perličkové vánoční ozdoby, které jsou součástí světového kulturního dědictví UNESCO, vyrábí firma Rautis v Poniklé. Ta bude vždy večer ukazovat jejich výrobu.

Ve Frýdlantském výběžku stojí za návštěvu ateliér Spider Glass v Heřmanicích, který uspořádá prohlídky sklárny, brusírny skla, fusingové pece a vzorkovny. Na broušení skla a výrobu parfémových flakonů zve firma Glass Pesničák v Josefově Dole.

Šperky z drahých kamenů i skla nabízí ateliéry na svazích nad Železným Brodem. Ladislav Oliva i Štěpánka Kurfiřtová se značkou Stefany vyrábí unikátní kousky, ve městě se nalézá také minimuzeum skleněných betlémů.

Bližší informace se nalézají ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PVTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Mediální oblíbenec to nakonec vyhrál

12:00 Vích (SPD): Mediální oblíbenec to nakonec vyhrál

Vzhledem k tomu, že v České republice ještě nebyla zavedena ani korespondenční volba ani volba elekt…