„Je něco špatně, když v době, kdy tisíce Čechů cestují, studují a pracují ve světě, v době moderních technologií, mají tito naši občané problém využít své právo a volit. Nejen v USA či Kanadě, ale i v sousedním Německu je obtížné dostat se k volebním urnám na české ambasády, které jsou vzdáleny stovky i tisíce kilometrů,“ říká místopředseda TOP 09 a poslanec Marek Ženíšek.
O změně ve volebních zákonech se v Česku mluví více než deset let, ale bez konkrétního výsledku. Přitom korespondenční volba je dnes už běžná v řadě zemí. „Je to náš dluh. Naši občané pobývající v zahraničí nemají stejnou možnost volit jako lidé, kteří bydlí zde,“ míní poslanec Ženíšek.
Korespondenční volba je jednoduchá: Volič může požádat o zaslání hlasovacích lístků pro korespondenční hlasování osobně nebo písemně s úředně ověřeným podpisem, ale také elektronicky se zaručeným elektronickým podpisem nebo datovou zprávou zaslanou prostřednictvím datové schránky. Vyplněný hlasovací lístek pak vloží do úřední obálky, tu spolu s vyplněným a podepsaným identifikačním lístkem nebo s voličským průkazem vloží do doručovací obálky. Pak dopis zašle nebo osobně předá obecnímu úřadu nebo zastupitelskému úřadu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV