„Za to nemůže Putin. Ani Babiš, ani válka!“ Rajchl napadl vládu přímo ve Sněmovně. Smršť

05.12.2023 19:50

Vláda nadále nesmyslně hodlá občanům prodražovat ceny energií. Kroky proti vysokým cenám v úterý ve Sněmovně přednesli zástupci 10tisícové petice ze spolku Česko proti bídě v čele s Jindřichem Rajchlem.

„Za to nemůže Putin. Ani Babiš, ani válka!“ Rajchl napadl vládu přímo ve Sněmovně. Smršť
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petiční výbor v Poslanecké sněmovně uspořádal Veřejné slyšení z petičního podnětu zemědělců. Následovala i petice proti cenám energií Jindřicha Rajchla

Požadavky petentů jsou následující: Vykoupení minoritních podílů ČEZu do vlastnictví České republiky, vyvázání se z obchodování elektřiny přes energetickou burzu v německém Lipsku nebo odstoupení naší země ze systému obchodování s emisními povolenkami.

Podle Rajchla je zřejmé, že dokud nezkrotíme ceny energií, nepoleví problém inflace. „Co je příčínou? Válka na Ukrajině? Není to pravda, jde o výmluvu, není to žádná hlavní příčina tohoto stavu. K nárůstu u nás dochází v zásadní míře, zatímco v jiných zemích ceny energií nerostou. Neustálé výmluvy, že za to může Babiš a Putin, jsou nesmyslné. Příčina jednoduchá, neschopnost naší vlády problém řešit a podvolení se evropské mantře jednotného evropského energetického trhu. Není jediný důvod, aby elektřina stála stejně v českém Kolíně jako v Kolíně nad Rýnem, kde mají několikanásobně vyšší platy,“ míní.

„Evropské státy problém řeší, pouze u nás se stále vymlouvají. Francie vykoupila minoritní akcionáře, kteří se svými stížnostmi u soudu neuspěli. Když to jde ve Francii nebo i Německu, proč by to nemohl jít u nás. Česká republika musí najít odvahu. Nic nám nebrání odejít z lipské burzy klidně zítra. Green Deal je jedna obrovská lež. Kdo to pochopí jako první, neuvěřitelným způsobem na tom vydělá. Emisní povolenky nemají s ekologií nic společného. Jejich největším držitelem jsou americké penzijní fondy a čínské banky. Čím dříve tento kolosální podvod jménem Green Deal pochopíme, tím lépe,“ uvedl Jindřich Rajchl.

JUDr. Jindřich Rajchl

  • PRO 2022
  • Předseda strany Právo Respekt Odbornost
  • mimo zastupitelskou funkci

Marek Zeman ze spolku Česko proti bídě upozornil, že Green Deal nemá s ekologií prakticky nic společného. „Celé je to o skleníkových plynech a klimatických změnách. Ty však probíhají a budou probíhat a my nemáme možnost je efektivně ovlivnit tak, abychom to měnili. Lidský podíl na produkci C02 je zhruba 3,5 procenta a z tohoto čísla se na tom Evropa podílí pouze nějakými sedmi procenty. Šéfka Evropské komise ohlásila, že by EU měla do boje s klimatem investovat biliony euro. Kromě hospodářského úpadku to nepřinese vůbec nic,“ sdělil na jednání petičního výboru Poslanecké sněmovny.

Vláda by podle jeho slov měla Green Deal jednoznačně odmítnout. Tvrzení, že s tím už nejde nic dělat, je prý nesmyslné a pouhá výmluva. Stejně tak bychom jako Česká republika měli odmítnout i emisní povolenky. Nepřináší a nemůže to přinést ohlašované výsledky.

Jaroslav Čížek z think-tanku Realistická energie uvedl, že tok energie z větru a slunce je 10 tisíc krát řidší než energie z fosilních paliv, což dokazuje, že tyto tradiční zdroje aktuálně nelze reálně nahradit. Podle jeho slov jsou prohlášení o dovozu energie do Česka odjinud, pokud jí budeme mít málo, naprosto mimo realitu. „Ta energie jinde nebude. A kde nic není, ani čert nebere. Pokud nebudeme mít dostatek energie, končíme. Život bez energie neexistuje, není možný,“ sdělil Čížek.

 

reklama

autor: Radim Panenka

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Ondřej Benešík byl položen dotaz

EU

Uznáváte, že se vám lidi nepodařilo přesvědčit o výhodách členství v EU. Proč ne? Proč jste nechali odpůrce EU, aby vás takto převálcovali svou rétorikou? A je nepopularita EU u nás důvod, proč tak odmítáte referendum o setrvání v EU?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Petice, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseJirka Nový , 05.12.2023 20:03:21
Tohle nepomůže. Pomohou jedině hole a vidle. Jinak si z nás bude dělat tahle vládnoucí banda pořád legraci.

|  31 |  1

Další články z rubriky

Green Deal, cesta do pekel. Shodli se všichni oslovení, kromě Piráta

20:14 Green Deal, cesta do pekel. Shodli se všichni oslovení, kromě Piráta

Odstoupení od Green Dealu. Tak zněl jeden z požadavků, který před pondělním protestem v Praze vyslov…