Imunitní výbor jednal o vydání Pekárka soudu. Nerozhodl a zve si ho ke slyšení

28.11.2012 9:57

Sněmovní mandátový a imunitní výbor (MIV) se zabýval žádostí soudu o vydání poslance Romana Pekárka ke stíhání. Výbor ale s doporučujícím stanoviskem ještě nepřišel, jednání totiž dnes přerušil. Sejde se znovu ve čtvrtek, kdy chce hovořit nejenom se samotným Pekárkem, ale v ten den také o vydání nejspíše rozhodne.

Imunitní výbor jednal o vydání Pekárka soudu. Nerozhodl a zve si ho ke slyšení
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Roman Pekárek, nový poslanec za ODS

Poslanci v mandátovém a imunitním výboru ve středu otevřeli proceduru soudní žádosti o vydání poslance Romana Pekárka (ODS) ke stíhání. Soud ho v květnu poslal na šest let do vězení za korupci, ale kvůli Pekárkovu odvolání je rozsudek stále nepravomocný. Díky této časové prodlevě se mohl stát poslancem a umožnit tak schválení kontroverzního daňového balíčku v prvním čtení.

Sám Pekárek ale tvrdí, že je nevinen.

Výbor dnes o Pekárkovi jednal, ovšem samotného poslance ještě nevyslechl. To učiní ve čtvrtek a pak zřejmě poslanci ve výboru rozhodnou o jeho vydání. Jak dnes naznačil poslanec tohoto výboru z ČSSD Stanislav Křeček, s největší pravděpodobností MIV doporučí poslancům, aby o jeho vydání hlasovali.

Výbor dnes zasedal podle Křečka především proto, aby celou věc posoudil a případně si vyžádal i další podklady od orgánů činných v trestním řízení.

"Rozhodneme, kdy se mandátový a imunitní výbor sejde znovu, tentokrát za přítomnosti pana Pekárka, protože tak nám ukládá jednací řád," uvedl ještě před zasedáním další člen MIV Jan Vidím.

Odvolací jednání je nařízeno na 18. prosince

Hlasování o osudu Pekárka se má přitom odehrát na schůzi dolní komory, která začne příští týden, odvolací jednání soudu je přitom nařízeno již na 18. prosince.

Pekárek, který pomohl koalici prosadit daňový balíček, církevní restituce nebo zavedení reformního druhého důchodového pilíře od příštího roku, už pozastavil členství v ODS. Ačkoli ho špičky ODS vyzývaly ke složení poslaneckého mandátu, neučinil to.

Jako místostarosta Kolína prý slíbil za milión výhodnější prodej městských pozemků

Roman Pekárek byl od roku 2006 do komunálních voleb před dvěma lety místostarostou Kolína. Letos v květnu mu soud nepravomocně udělil šestiletý trest vězení za to, že si údajně v roce 2009 řekl o milionový úplatek za výhodnější prodej městských pozemků. Brněnskému podnikateli Petru Ličkovi nabídl, že mu zařídí prodej 92 144 metrů čtverečních v průmyslové zóně Šťáralka za 15 milionů korun. Cena stanovená znalcem byla ale nejméně 41 milionů.
 
Pekárkovi se podle žalobce podařilo přesvědčit městskou radu i zastupitelstvo, že vzhledem k hospodářské krizi za pozemek není možné dostat více. Radnice totiž chtěla parcely prodat za vyšší cenu už dříve, zájemci si to ale vždy na poslední chvíli rozmysleli. Ličkovi soud vyměřil roční vězení. Oba shodně od začátku kauzy tvrdí, že jsou nevinní.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČT má k nezávislosti daleko asi jako na Mars... Čeští politici pozorně sledují, co se stane na Slovensku

20:21 ČT má k nezávislosti daleko asi jako na Mars... Čeští politici pozorně sledují, co se stane na Slovensku

Podpoří změny ve slovenských veřejnoprávních médiích objektivitu a vyváženost, anebo povedou k ohrož…