„Je tady otázka, zda vůbec můžeme projednávat rozpočet,“ zmínil hned po odstartování dnešní schůze poslanců komunista Vladimír Koníček. „Tento zákon, tento tisk č. 857 lze projednávat až po uplynutí deseti dnů, a tato lhůta uplyne až v sobotu po 16. 00 hodině. Nikde jsem nenašel omezení, že se jednací řád sněmovny nevztahuje na rozpočet,“ upozornil dále Koníček.
Jenže podle předsedkyně dolní parlamentní komory Miroslavy Němcové (ODS) byl i Koníček informován legislativou o tom, že jednací řád má zvláštní část třináctou, která se vztahuje k projednávání návrhu zákona o státním rozpočtu. "Podle této části, tedy podle části třinácté od § 101 a dále postupujeme," řekla. "Navíc dodávám, že byl schválen harmonogram projednávání státního rozpočtu a ten schválila Poslanecká sněmovna," dodala.
Poté nechala hlasovat o programu jediného bodu schůze, který byl schválen. Paramenty rozpočtu se pak jal představit sám ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) Podle něj je sestaven rozpočet podle účetní metodiky EU, metodiky ESA 95.
„Uzavře-li vláda nějaký závazek, byť dlouhodobě splácený, a suma je konečná, tak je to vnímáno jako jednorázová operace. Ale objeví se to v onom roce, kdy ten závazek vznikl, přestože k platbě nedojide,“ upozornil směrem k poslancům Kalousek.
Aby bylo jasné o čem hovoří, okamžitě zmínil zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi, kdy má být církvím kromě vydaného majetku vyplacena na dřevo i suma ve výši 59 miliard korun. (Podle návrhu by stát měl tuto částku vyplatit církvím během třiceti let. Asi 56 procent majetku by jim měl vrátit v naturálních restitucích). Kalousek ale opětovně s pokrčením ramen upozornil, že takto je to dané metodikou EU, i když v roce 2012 nevyplatíme církvím ani korunu, přesto v tomto roce vznikl závazek a tak se tedy „cashově“ promítne i do rozpočtu sestaveném v roce 2012.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb