Poslanci si mohli k Ježíšku nadělit hezký dárek a to zvýšení svých měsíčních příjmů o tisíce. Na stole měli totiž návrh o platu představitelů státní moci, který upravuje hlavně platy soudců. Jenže rozpočtový výbor navhl, aby se poslancům, senátorům a ministrům nedanily náhrady, které dostávají jako součást platu. Kvůli tomu pak někteří ze zákonodárců museli ve sněmovně krotit své vášně. Nakonec vše dopadlo tak, že poslanci celkově normě řekli ne. Hlavní důvod byl ukryt v právě zmiňovaném zrušení zdanění paušálních náhrad zákonodárců, které bylo součástí návrhu.
Dokonce o zákonu museli poslanci hlasovat na dvakrát. Poprvé výsledek zpochybnil Marek Benda z ODS. Sněmovna tak o zákonu hlasovala podruhé, ale ani tehdy dolní komora neřekla normě ano. Pro hlasovalo 69 poslanců, proti 42, přesto byla norma odmítmuta, neboť pro přijetí bylo potřeba nejméně 74 hlasů. Všichni poslanci přitom mohli o normě hlasovat volně, nebyli zavázáni domluvou svých poslaneckých klubů.
„Nemůžeme tady hlasovat tak dlouho, jak si představujete," namítnul pak předsedající schůze Lubomír Zaorálek (ČSSD) a další možné námitky proti hlasování tak utnul.
Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc poté ale řekl, že platy soudců jsou tak od ledna v ohrožení. Navíc zdůraznil, že od mezd soudců se odvíjejí i platy státních zástupců.
Tejc: Vždyť oni nebudou mít od ledna plat! Víte to?
„Chtěl bych upozornit premiéra, ministra financí a další členy vlády, že v tuto chvíli jsme rozhodli o tom, že státní zástupci a soudci nebudou mít od ledna žádný plat. Já vám k tomu blahopřeji, neboť ostuda bude ještě větší. Já ale nechci, aby toto bylo svalováno na sociální demokracii. Já hlasuji proti tomuto zákonu, ale zdůrazňuji, že nenesu odpovědnost a hlasuji, tak jak hlasuji,“ řekl těsně před druhým hlasováním Tejc.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová