Antl ze Senátu: Senátoři patří mezi řádné občany. Měl by o nich rozhodnout jen soud

26.04.2012 15:35 | Zprávy

Zrušení doživotní imunity zákonodárců a ústavních soudců začali právě projednávat senátoři. Návrh novely ústavního zákona má velkou šanci na schválení. Zpravodaj Miroslav Antl (BEZPP) ostatně již na začátku debaty k zákonu podotkl: „Měl jsem před chvílí rozhovor pro Českou televizi, kde se mne ptali, jak Senát o imunitě rozhodne. Já jsem jen říkal, že snad ano, neboť senátoři patří mezi řádné občany a tak vědí, že by měl o nich rozhodnout nezávislý soud.“

Antl ze Senátu: Senátoři patří mezi řádné občany. Měl by o nich rozhodnout jen soud
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senát

Ústavní novelu, podle níž by poslanci, senátoři a ústavní soudci měli imunitu jen po dobu svého mandátu, by horní komora měla schválit. Podobný krok v rámci zavedení přímé volby prezidenta provedla i v případě budoucí hlavy státu. Normu o zrušení imunity v horní parlamentní komoře představila za komoru dolní dnes již bývalá místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová (VV) jako jeden z navrhovatelů zákona.

Novela patří mezi jednu z nejvýznamnějších změn ústavy a podpořila ji senátní ústavní komise. Mimo jiného proto, že imunitu jen na dobu svého funkčního období bude mít také prezident republiky. Členům komise se naopak nelíbilo, že novela neřeší například zánik mandátu pravomocně odsouzeného zákonodárce za úmyslný trestný čin, upozornil dnes Český rozhlas. Přesto je pravděpodobné, že horní komorou návrh novely projde stejně hladce jako ve sněmově, kde pro něj hlasovali poslanci koalice i opozice. 

„Téměř šedesát let jsem žádnou imunitu nepotřebovala,“ poznamenala dnes ve svém proslovu místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD)  „Jsem ráda, že se po těch letech našla parlamentní většina a imunita pro nás bude fungovat jako jinde ve světě. Věřím tak, že imunita bude zrušena,“ dodala Gajdůšková.

„Není žádný důvod pro to, aby byla doživotní imunita. Imunita má sloužit ochraně parlamentu jako instituce a nikoli jako privilegium jednotlivých poslanců nebo senátorů,“ řekl dnes ráno pro Český rozhlas senátor ČSSD Jiří Dienstbier. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Často mluvíte o lidech v exekuci nebo inslovenci

Ale zamýšlel jste se někdy na tím, jak minimalizovat to, aby se do nich lidé dostávali? A když už, aby to pro ně nebylo úplně likvidační - hlavně teda exekuce. Vím, že jste prosadili milostivé léto, ale to problém zcela neřeší a také nebylo určeno pro všechny. PS: Zabýváte se i přístupem exekutorů, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pendrekový zákon“ narazil. Senátoři podávají ústavní stížnost. I někteří vládní

15:40 „Pendrekový zákon“ narazil. Senátoři podávají ústavní stížnost. I někteří vládní

Vládní „pendrekový“ paragraf o činnosti pro cizí moc, který už podepsal prezident Pavel, bude čelit …